Kalousek chce přerozdělit příjmy z daní. Praha ztratí 2,2 miliardy ročně

Do meziresortního připomínkového řízení v úterý zaslal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) návrh novely zákona na změnu rozpočtového určení daní. Většina obcí si polepší, tratit budou velká města, například Praha by měla od roku 2013 dostávat o 2,2 miliardy korun méně, vyplývá z materiálu.

"Každý občan má právo na zajištění srovnatelné úrovně veřejných služeb ze strany obcí, ale současný systém jejich financování je všem obcím neumožňuje poskytovat se stejným rozsahem i kvalitou. Proto navrhujeme takové změny, které rozdíly napříč obcemi zmírní," uvedl Kalousek.

Do příjmů obcí chce přidat státní dotaci v objemu 8,5 miliardy korun. O 1,5 miliardy by se měl zkrátit dosavadní příspěvek na školství, zbytek půjde z národních dotačních titulů. Podle zástupce mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase zatím nebylo přesně určeno, jaké rezorty by měly o zbývajících sedm miliard přijít.

Jihomoravská metropole Brno by měla přijít o 920 milionů korun, Ostrava o 912 milionů korun a západočeská Plzeň o 906 milionů. Primátoři velkých měst se již delší dobu těmto změnám brání.

Přesné hodnoty navrhovaných příjmů mohou obce zjistit na webu ministerstva financí. "Kdokoli se tak bude moci podívat, jak by se návrh dotkl jeho vlastní obce," upozornil ministr, podle kterého je propočet založený na počet obyvatel z roku 2010 a nemusí tak přesně kopírovat situaci v roce 2013, kdy by měl návrh začít platit. "Čísla také nezahrnují motivační prvky v systému či daň z nemovitosti," uvedlo ministerstvo.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky