Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český realitní trh dozrává. Co rozhoduje o cenách nemovitostí?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V roce 2017 Česká národní banka zaujala tvrdý postoj k bankám v oblasti poskytování hypoték. K rapidním změnám na realitním trhu doposud nedošlo, ale trend vývoje cen nemovitostí a počtu transakcí zaznamenal zajímavý posun.

Obecně je možné změny na realitním trhu odečíst až s delším časovým odstupem. Celé provedení realitní transakce trvá v jednotkách měsíců. Vzhledem k tomu, že regulace ČNB byla deklarována dlouho dopředu, umožnily banky klientům, kteří plánovali koupi nemovitosti, si podmínky nové hypotéky předjednat. Jiní svůj záměr a koupi nemovitosti uspíšili. Na realitním trhu se mluví o vyprodání nabídky na rok dopředu.

Ceny bytů v některých lokalitách klesají

Přesto je možné na trhu s nemovitostmi už nyní pozorovat dílčí změny. Ty nemůžeme hledat na trhu s pozemky, který je na podobné změny nejméně citlivý. Současný trend vývoje cen pozemků je už deset let prakticky stejný. Ceny pozemků jsou tedy na realitním trhu nejlépe předvídatelné a jejich vývoj je stabilní.

Segment rodinných domů nejvíce ovlivňuje očekávání domácností ohledně vývoje ekonomiky a vývoje na hypotečním trhu. Protože velkou většinu kupujících na tomto trhu tvoří české domácnosti, je nejvíce nestabilní a závisí na vývoji české ekonomiky.

Mezi oběma segmenty je pak citlivost cen bytů. V tomto případě se k českým domácnostem přidávají nejen cizinci, ale i investoři. Vladimír Kuliš ze CENTURY 21 k tomu říká: „Změny v trendu jsou dobře patrné na realitním trhu v Praze a Brně. Na obou trzích poklesl počet nemovitostí v nabídce, což na první pohled žene ceny nemovitostí stále vzhůru. Ale růst cen je už nyní výrazně nižší. U bytů je růst cen nejpomalejší od roku 2015.“

Ve vývoji cen lze pozorovat dílčí změny. Objevují se už i oblasti, kde ceny bytů klesají. Atraktivní oblasti si však udržují stejný trend – v širším centru Prahy dosáhly nové projekty hranice průměrné ceny přes 105 000 Kč/m2. „Tato situace potvrzuje, že český realitní trh dozrává a vývoj cen nemovitostí už daleko více ovlivňuje lokalita a její charakteristika jako dostupnost, demografické složení, občanská vybavenost a podobně. To potvrzují rozevírající se nůžky cen nemovitostí ve městech,“ doplňuje Vladimír Kuliš.

Těžiště realitního trhu se přesouvá na okraj měst

Meziročně poklesl počet transakcí a v prvních dvou čtvrtletích roku 2019 transakce stále klesají. Do konce roku se dále očekává oslabování poptávky. Důvodem jsou především vysoké ceny a ztížené financování. Stagnace se dá očekávat i na straně nabídky, tempo růstu cen bytů bude nadále mírně zpomalovat.

Kvůli tomu se na trzích napříč Českem objevuje zajímavý trend. Těžiště trhu není nyní v centrech ani širších centrech měst, ale naopak na jejich okraji a v jejich okolí. Vzhledem k nízké nabídce, vysokým cenám i hůře dostupným a dražším hypotékám přesouvají poptávající svůj zájem do těchto lokalit. Oproti trendu před dvaceti lety, kdy zájem o rodinné domky v okolí měst byl dán změnou životního stylu, je současný trend důsledkem ekonomického rozhodování a možností domácností. „Regionální kanceláře CENTURY 21 zaznamenaly vyšší zájem o pozemky a rodinné domy či rekreační objekty s možností celoročního bydlení. Častý jev je dělení pozemku a nová výstavba na těchto místech. Klienti kupují v okolí větších měst i rodinné domy k rekonstrukci, přičemž zrovna tento segment dříve nebyl pro koncové klienty moc atraktivní,“ potvrzuje Ing. Lenka Kolenovićová z pardubické realitní kanceláře CENTURY 21 Reality Kolenović.

Pokud je lokalita v okolí měst dobře dopravně dostupná, s dobrou vybaveností a sportovním vyžitím, klienti jsou ochotni svůj zájem do těchto míst přesunout. „Už není nic neobvyklého, když se i v širším okolí velkých měst s dobrou dostupností staví developerské projekty,“ uzavírá Ing. Lenka Kolenovićová z CENTURY 21 a dodává: „Důsledkem dopadu opatření ČNB je tak hlavně efektivnější chování domácností na trhu s nemovitostmi.“

Témata:  reality nemovitosti bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.