Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chaty a chalupy v Česku extrémně podražily

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny chat a chalup v oblíbených rekreačních lokalitách vzrostly za poslední tři roky až o 40 procent. Nejvyšší nárůst zaznamenaly některé horské oblasti a také nejoblíbenější chatařské lokality s dobrou dostupností z Prahy a Brna. Vyplývá to ze statistiky prodejů společnosti M&M reality.

Silná poptávka ze strany pražské a brněnské klientely ovlivňuje ceny „víkendových“ nemovitostí v blízkosti těchto měst. Ve Středočeském a Jihomoravském kraji stouply v období let 2015 až 2017 ceny chat a chalup přibližně o 30 procent. A podražily i vzdálenější rekreační lokality.

Situaci v dobré dojezdové vzdálenosti od Prahy popisuje Jan Bareš, oblastní manažer pro Středočeský kraj společnosti M&M reality. „Ze zmíněných tří let jsme zaznamenali největší nárůst cen chat a chalup během toho posledního, tedy 2017, kdy ceny srovnatelných nemovitostí vzrostly až o 20 procent oproti roku 2016,“ konstatuje Bareš. Právě v jarních měsících je podle něho hlavní sezóna nákupů těchto nemovitostí. Mezi nejžádanější lokality v kraji patří okolí řek Vltavy, Sázavy a Berounky.

V blízkosti Brna se podle Jarmily Odehnalové, oblastní manažerky pro Jihomoravský kraj společnosti M&M reality, úplně nejlépe prodávají chaty a chalupy v hodnotě zhruba 900 tisíc korun, které nejsou od města vzdálenější než 50 kilometrů. Mezi žádané lokality ze strany brněnské klientely patří Vysočina, Žďárské vrchy a okolí Novomlýnských nádrží. „Klienti vítají možnost většího volnočasového vyžití v blízkém okolí chalupy, například cyklostezky, možnost rybaření, naučné stesky a podobně,“ konstatuje Odehnalová.

Výrazný, zhruba třicetiprocentní nárůst cen chat a chalup ukázaly prodeje těchto nemovitostí také v Pardubickém, Karlovarském a Zlínském kraji a ještě vyšší v Královéhradeckém kraji, kde ale statistiku ovlivňují rekreační objekty v nejžádanějších horských lokalitách.

„Ve srovnání s rokem 2015 je současná poptávka po rekreačních nemovitostech v Královéhradeckém kraji o poznání silnější. Na základě uskutečněných prodejů lze konstatovat, že ceny poskočily o 30 až 40 procent směrem vzhůru. Jako příklad můžu uvést chatu v  Třebechovicích pod Orebem, která byla v roce 2015 prodána za 500 tisíc korun. Dnes by byl srovnatelný objekt prodejný za cenu o 150 až 200 tisíc vyšší,“ přibližuje Jan Kubíček, vedoucí pobočky společnosti M&M reality v Hradci Králové.

Podobnou situaci popisuje oblastní manažer pro Olomoucký kraj společnosti M&M reality Radek Koleček: „Vezmeme-li průměr mezi chatami a chalupami, starými i novými, tak v Olomouckém kraji zdražily tyto nemovitosti za poslední tři roky o 20 procent. V horských oblastech, kde je velká poptávka, to ale bylo o 40 procent.“  

Také v některých žádaných rekreačních lokalitách Jihočeského kraje vrostly ceny nemovitostí zhruba o 20 procent. „Chalupa o velikosti 80 metrů se zahradou o rozloze 450 metrů čtverečních, která se dnes prodává za 1,2 milionu, by před třemi roky stála o 200 tisíc méně,“ přibližuje Stanislav Pouzar, oblastní manažer pro Jihočeský kraj společnosti M&M reality.

V Plzeňském kraji a na Vysočině ukazují realizované prodeje nárůst cen zhruba o 10 až 15 procent za tři roky a v tomto rozmezí se pohybuje i Moravskoslezský kraj. „Průměrná chata v Moravskoslezském kraji se dnes prodává o 100 až 150 tisíc korun dráže než před třemi lety.

Témata:  chaty a chalupy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.