Jak si domů pozvat zloděje? Zkuste francouzská okna a prosklené dveře

Podle průzkumu, který provedl Jablotron před několika lety mezi odsouzenými pachateli krádeží v bytech, otevře zloděj průměrně zabezpečený byt do pěti minut! Nejčastěji se do rodinných domů a přízemních bytů, anebo bytů ve vyšších patrech s balkony a terasami dostane přes okno, francouzské okno nebo prosklené dveře.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Naopak ve vícepatrových bytových domech bez balkonů chodí před vchodové dveře. Přitom čtyři pětiny dotázaných vězňů připustily, že bezpečnostní dveře se překonávají jen s obtížemi. Častým vstupem do obydlí jsou pro ně i sklepy, garáže či dokonce střešní okna. Rodinné domy se vykrádají spíše v noci, byty ve velkých domech na sídlištích naopak přes den. Své cíle si lupiči vybírají podle tipů od známých, podle plné schránky, podle dlouhodobého sledování nějakého objektu a v poslední době i podle sociálních sítí.

Loni evidovala Policie ČR více než 300 vyloupených rodinných domů a asi 260 vykradených bytů měsíčně. Celoroční způsobená škoda vyšplhala asi na 350 milionů korun. Stojí tedy za to myslet na prevenci a vyhnout se nepříjemným překvapením po návratu z dovolené.

Jak na to? Zde je soubor zásad a doporučení, jak bránit domov před lupiči:

Instalujte pohybové detektory a kamery

Umístěte je tak, aby zabíraly přístupové trasy a vstupy, případně jiná místa, která by mohl zloděj využít. Odstrašující je plné nasvícení objektu v případě zaznamenání pohybu. U kamer používejte pokud možno IP digitální formu, u níž zůstává kvalita obrazu vysoká i na delší vzdálenosti.

Nedávejte najevo, že domov je přechodně opuštěný

Nechte si vybírat poštovní schránku. V zahradě naprogramujte kropení, případně požádejte někoho, aby se o ni postaral, zejména posekal trávu. Nezveřejňujte termíny své nepřítomnosti, nesdílejte na sociálních sítích fotky a zážitky z dovolené. Nenechávejte zatažené závěsy nebo žaluzie. Naopak si pořiďte časovač zapínání světel nebo televize a rádia.

Udržujte dobré sousedské vztahy

Spolehlivý soused může na Váš objekt dohlédnout v nepřítomnosti, případně se Vám ozvat, nebude-li se mu něco zdát. Svěříte-li mu klíče, může rovněž zkontrolovat, zda někde neprasklo vodovodní potrubí nebo se neporouchal nějaký spotřebič. Nemáte-li spolehlivého souseda, požádejte někoho z rodiny, aby k Vám docházel.

Myslete na bezpečnostní opatření u všech otvorů do domu nebo bytu

Nevyplatí se šetřit na zabezpečení – pořiďte si kvalitní vstupní dveře, mříže nebo bezpečnostní fólie na okna, chraňte vstupy zabezpečovacím zařízením s alarmem nebo napojením na Pult centrální ochrany. Samozřejmě chraňte i přilehlé stavby, jako jsou garáže. O detailech způsobu zabezpečení ale nikomu nevykládejte. Vyzkoušejte správnou funkci bezpečnostních zařízení pečlivě před odjezdem.

Nenechávejte vybavení na zahradě

Před odjezdem řádně zabezpečte všechno, co by mohlo zloději pomoci – žebříky, lana apod. Nenechávejte na zahradě ani další běžné vybavení, jako jsou grily, trampolínky, sekačky, hadice apod. Ty jsou často terčem náhodných zlodějů, kteří potřebují nárazově peníze a snaží se zpeněžit kradené věci, například narkomani.

Řádně zabezpečte cennosti a pořiďte si fotodokumentaci

Před odjezdem zabezpečte cennosti a doklady. Uložte je v bezpečném trezoru nebo v bankovní schráně. Udělejte si seznam všech hodnotných věcí, pořiďte si jejich fotodokumentaci, zaznamenejte výrobní čísla, shromážděte záruční listy a doklady o pořízení (odděleně od předmětů).

Myslete na přiměřené pojištění svého bydlení

Sjednejte vhodné pojištění domu, bytu a domácnosti. Máte-li ho už nějaký čas uzavřené, zkontrolujte aktuálnost smlouvy a přiměřenost pojistných částek. Vyplatí se aktualizovat nejméně jednou za čtyři roky a vždy při zásadnějším zásahu do kvality bydlení.

Loading...

Diskuze: Jak si domů pozvat zloděje? Zkuste francouzská okna a prosklené dveře

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky