Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se mění v hypotečním financování „koupě“ družstevního bytu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Loňský rok lze oprávněně nazvat rokem „revolučních“ změn v oblasti poskytování úvěrů na bydlení i samotného pořízení bydlení.  Mediálně nejvíce diskutovaným tématem je zejména zlepšení podmínek pro předčasné splacení úvěrů na bydlení, které přinesla novela zákona o spotřebitelském úvěru, účinná od loňského prosince. K významným změnám ovšem došlo i v produktové nabídce hypoték na pořízení družstevního bytu s následným převodem do osobního vlastnictví. Informuje Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust.

Koupě družstevního bytu může být cenově atraktivní možností, jak si pořídit vlastní bydlení. Komplikace se získáním hypotečního úvěru nastávají, pokud nemáte k dispozici jinou nemovitost vhodnou k jeho zajištění. Financování družstevního bytu se totiž od financování bytu v osobním vlastnictví významně liší. Základním rozdílem je fakt, že v případě „koupě“ družstevního bytu se vlastně nejedná o koupi nemovité věci, ale o úplatný převod družstevního podílu. Z tohoto důvodu nelze družstevní byt použít jako vhodné zajištění hypotéky.

I když jinou nemovitost nevlastníte či vám nepomůže rodina, existuje řešení jak hypotéku získat. Nezbytnou podmínkou je možnost převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to nejpozději do jednoho roku až dvou let. Po tuto dobu jsou čtyři banky (Komerční banka, Sberbank, Česká spořitelna a Hypoteční banka) schopny poskytnout hypotéku i bez zástavního práva k nemovitosti. Tři banky tak činí prostřednictvím tzv. předhypotečního úvěru (zkrata PHÚ).  Jeho nevýhodou je, že úroková sazba je o něco vyšší než úroková sazba u standardní hypotéky a po dobu jeho platnosti splácíte pouze úroky z vyčerpané částky. Ve chvíli, kdy je družstevní byt převeden do osobního vlastnictví, dojde k jednorázovému splacení předhypotečního úvěru standardní hypotékou a klient začíná splácet klasickou anuitní splátku, přičemž se oba úvěry vyřizují současně.

Novinky v nabídkách bank

Komerční banka ani Sberbank změnu v nabídce předhypotečního úvěru na koupi družstevního podílu neprovedla.

Naopak Česká spořitelna od prosince přešla na poskytování předhypotečního úvěru namísto dočasného zpoplatnění standardní hypotéky po dobu absence zástavy nemovitosti.

Hypoteční banka provedla změnu opačnou. Již neposkytuje PHÚ, ale po dobu absence zástavy dočasně navyšuje úrokovou sazbu. Klient tak po vyčerpání úvěru může ihned následující měsíc přejít na anuitní splácení hypotéky. Bohužel výše dočasné přirážky na úrokové sazbě tuto výhodu v podobě významného zkrácení období, kdy se platí jen úroky z vypůjčené částky, smazává. Pokud by Hypoteční banka rizikovou přirážku na úrokové sazbě snížila na úroveň ostatních bank, bude při srovnatelné sazbě standardní hypotéky z hlediska celkových nákladů cenově nejvýhodnější. Změnou k lepšímu je určitě navýšení maximální výše LTV, tedy poměru výše požadovaného úvěru k hodnotě nemovitosti stanovené bankou,  z 50 na 85 procent.

Vybrané podmínky poskytování hypoték na “koupi” družstevního podílu

  Česká spořitelna Hypoteční banka Komerční banka Sberbank Způsob financování PHÚ + HÚ HU PHÚ + HÚ PHÚ + HÚ Max. výše PHÚ 5 mil. Kč 5 mil. Kč 3 mil. Kč 3 mil. Kč Max. LTV* 90 % 85 % 95 % 75 % Doba na převod do OV 24 měsíců 12 měsíců 12 měsíců 24 měsíců Úroková sazba  PHÚ (na dobu bez zajištění) sazba HU + 2 % sazba HU + 3,5 % od 3,7 %  p.a. 3,99 % p.a.

* LTV –  poměr výše požadovaného úvěru k hodnotě nemovitosti stanovené bankou

Na co si dát pozor

„Koupě“ družstevního bytu má i svá rizika. Jestli o koupi jednáte se skutečným a jediným majitelem družstevního podílu, v žádném veřejném seznamu nezjistíte. Veškeré potřebné informace je tak třeba žádat přímo na příslušném bytovém družstvu. Kromě prověření totožnosti prodávajícího žádejte i informace o jeho případných dluzích vůči družstvu. Ty by totiž po převodu podílu přešly automaticky na kupujícího, tedy na vás. U notáře si v Rejstříku zástav také ověřte, zda na podílu nevázne zástavní právo. Družstevní podíl lze jako věc movitou dát do zástavy, pokud to výslovně nezakazují stanovy družstva.

Jak je z výše uvedeného patrné, při výběru optimální hypotéky na pořízení družstevního bytu nehraje hlavní roli nejnižší úroková sazba. Pro výběr konkrétního produktu a dojednání co nejvýhodnějších podmínek je tedy dobré obrátit se na zkušeného hypotečního poradce.

Témata:  hypotéky bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.