Stouply ceny startovacích bytů a pronájmů

Pokles cen zaznamenaly v prvním pololetí 2012 některé panelové byty a novostavby, naopak růst cen se v meziročním srovnání dotkl malých startovacích bytů v cihlové zástavbě, lukrativních pozemků a také pronájmů. Vyplývá to z výsledků realitní kanceláře M&M Reality, jak firma sdělila ve středu.

V dubnu až červnu 2012 se hodnota nemovitostí oproti loňsku lišila jen minimálně. "Malé cihlové byty podražily o 1,5 procenta a cena pozemků stoupla až o tři procenta. Stálicí trhu s bydlením bez cenového kolísání zůstávají rodinné domy, jejich protipól v podobě panelových bytů letos zlevnil o jedno procento," vypočetl Miroslav Jonáš, jednatel společnosti M&M Reality.

Největší propad cen pokračuje v prodeji novostaveb. Snaha developerů zaplnit své projekty obyvateli se promítla do řady marketingových stimulů včetně nemalých slev z hodnoty jednotlivých bytů. Nabídka na trhu novostaveb ale stále výrazně převyšuje poptávku, a tak musí developeři nadále volit taktiku ústupků z původně nastolených cen nemovitostí. V meziročním srovnání letos prodejci zlevnili nové byty o dalších pět procent. Stagnace cen, případně jejich zvýšení v důsledku změn daně z přidané hodnoty (DPH), se podle očekávání analýz M&M Reality nekoná.

"Pokud si chce člověk pořídit nový byt, určitě by se měl vyvarovat začínajících developerských projektů – nekupovat byty, které ještě nestojí. Na druhou stranu stejně tak je třeba být opatrný v případě developerských projektů, které se prodávají dlouhou dobu. To poznáte snadno – v mnoha novostavbách ve větších městech se večer nesvítí ve dvou třetinách oken," upozornil Jonáš.

"Developeři dostávají bankovní úvěry se splatností zpravidla dva až pět let po kolaudaci projektu. Takže se vyplatí zjistit, kdy proběhla kolaudace, a vyčkávat, kdy už developerovi půjde o všechno a prodá byt za jakoukoli cenu, jen aby něco dostal," doplnil jednatel.

Od cenového dna se podle údajů M&M Reality odrazily pronájmy – v porovnání se stejným loňským obdobím letos vzrostly průměrně o tři až čtyři procenta. Stejná čísla platí jak pro byty v panelu, tak pro byty v cihlové zástavbě. Trendem je pronájem na kratší dobu, kdy lidé neřeší rozdíly mezi panelem a cihlou, víc je zajímá lokalita či kvalita a zařízení obytných prostor. Proto bývají výkyvy v cenách obou druhů nemovitostí velmi podobné. "Jde o nájemníky, kteří by hypotéku bez problému dostali, ale nevěří si, nejsou si jisti zaměstnáním a nechtějí se uvázat bance na 25 let. Místo toho platí 12 až 14 tisíc nájem a čekají dva tři roky, jestli se něco změní například v práci, a teprve pak se rozhlížejí po dobré koupi," upřesnil Jonáš.

Podobný vývoj cen nemovitostí jako doposud, s minimálními změnami, očekávají odborníci z M&M Reality až do konce tohoto roku. "Mírný růst, v relaci zhruba tří procent, předvídáme u takzvaných startovacích bytů. O jedno procento se zvednou také pozemky, ty jsou nejvíce poptávané na jaře, kdy je nákup motivován plánováním stavby, na podzim už jejich prodej ztrácí na atraktivitě. V ostatních případech čekáme cenovou stagnaci," uzavřel Jonáš.

Témata: bydlení

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky