Jak si prověřit realitní kancelář, aby se z prodeje nemovitosti nestalo peklo?

Pro úspěšný prodej či pronájem nemovitosti je třeba si vybrat správného partnera. Jenže realitních kanceláří je mnoho a nemusí být zcela jasné, která je pro vás ta pravá. Jak si ji prověřit a dobře vybrat?

Ilustrační fotografie

V první řadě by realitní kancelář měla být otevřená ohledně ceny – měla by transparentně komunikovat kolik a za co zaplatíte, pokud se rozhodnete jejích služeb využít. Také by vám měla vysvětlit, jak bude proces hledání zájemců vypadat, jaké smlouvy se budou podepisovat a kdy můžete čekat první výsledky. V případě nejasností, např. ohledně smluv nebo úschovy peněz, by vám měla kancelář vše ochotně a srozumitelně vysvětlit.

Realitní kancelář, to jsou hlavně její makléři

Při výběru realitní kanceláře platí, že rozhodujícím faktorem je kvalita a odbornost pracovníků – realitních makléřů. Právě makléř totiž nejvíce ovlivní, zda najdete vhodnou protistranu, jak rychle, hladce a úspěšně celá nemovitostní transakce proběhne.

Je tedy dobré vybírat i podle makléřů, kteří v kanceláři pracují. „Známá značka realitní kanceláře nemusí být vždy zárukou kvality konkrétního makléře, který má o klienta pečovat. Určitě proto doporučuji vyžádání referencí na konkrétního makléře a vyhledání informací o makléři na internetu,“ komentuje Ing. Jan Hájek, jednatel Quantum reality – Realitní kancelář Praha.

Lokální a celorepubliková kancelář

Možná máte dojem, že nejlepší volbou bude využít služeb některé velké, celorepublikové realitní kanceláře. Realitní kancelář s celorepublikovou působností sice může být dobrou volbou, leckdy však můžete narazit. Pokrytí totiž často funguje na principu franchisingu. Každá pobočka má zpravidla jiného majitele, který své aktivity zastřešuje známou obchodní značkou. Přestože v podmínkách zastoupení jsou zpravidla definované nároky na udržení kvality a dobrého jména, je otázkou, zda se vždy daří udržet požadovanou kvalitu služeb i v praxi.

Rozhodující je znalost místního trhu

Znalost situace na místě a v blízkém okolí je naprosto klíčová. Jednou z největších předností realitní kanceláře je kromě spolehlivého servisu a kvalitních smluv především znalost místního realitního trhu. Tuto znalost si makléři realitní kanceláře osvojují dlouhodobě. Právě díky dobré a dlouhodobé znalosti místního prostředí vědí, jaké možnosti poskytuje okolí dané nemovitosti a jaké jiné nemovitosti jsou poblíž k dispozici.

Velkou roli pro správné posouzení prodeje konkrétní nemovitosti hraje také budoucí vývoj dané lokality. Realitní makléř, který zná svůj trh, bude vždy dobře vědět, jaké výhody či nevýhody má bydlení v dané lokalitě dnes a jaké výhody či nevýhody bude mít v horizontu několika měsíců nebo let.

Poptejte se u svých známých

Pokud máte od svých známých informace o nedávno realizovaném prodeji nemovitosti v rajónu dotyčného makléře, můžete se jich zkusmo poptat na jejich názor ohledně tohoto prodeje. Odpověď opět může napovědět, zda máte tu čest se skutečným profesionálem, který svůj trh opravdu zná.

Zjistěte si, jaké má makléř zkušenosti

Právě zkušenosti jsou to nejcennější, co vám makléř může poskytnout. Makléři, kteří teprve začínají, zpravidla prvních několik let v oboru získávají zkušenosti a učí se. To nemusí být problém, pokud však přitom mají podporu ze strany zkušeného makléře – kolegy, který jejich kroky koriguje, a se kterým mohou zkonzultovat to, čím si nejsou jisti.

„Pokud prodáváte nemovitost, zeptejte se, jaké nemovitosti makléř v nedávné době prodával. Nejlepší pro vás bude někdo, kdo má zkušenosti s prodejem nemovitostí podobných té vaší,“ radí Ing. Daniel Hanzal, makléř Quantum reality – Realitní kancelář Praha.

Napovědět také může to, co má makléř v současnosti v nabídce. Má tam převážně nemovitosti podobající se té vaší? Skvěle, budete v dobrých rukou. Má tam samé kancelářské prostory, když vy chcete najít nájemce do své garsonky? Pak možná bude lepší zkusit jiného makléře. Ideální také je, aby makléř v aktuální nabídce neměl nemovitostí příliš. Pak by mu na tu vaši nemuselo zbývat dost času.

Skutečné reference

Pokud má realitní kancelář na svém webu reference, je to dobré znamení. Samozřejmě, že mohou být bohužel i smyšlené, nicméně lehkým průzkumem lze zjistit, zda jsou skutečné. Nápovědou mohou být reference z neaktivních profilů na sociálních sítích.

Vyloženě špatné reference od nespokojených zákazníků si nejspíš nikdo na web nevystaví. Pokud však má realitní kancelář pozitivních referencí mnoho a ukazují na dlouhou a spolehlivou historii, odvádí její makléři pravděpodobně dobrou práci.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky