Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zbavte se akcií ČEZ, radí svým klientům velké americké banky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Komentář Lukáše Kovandy: Třetí největší americká banka Citigroup dnes vydala novou prognózu vývoje ceny akcií české energetické společnosti ČEZ. V následujících dvanácti měsících by měly zlevnit z nynějších zhruba 1200 korun za akcii na 790 korun. Svým klientům proto doporučuje se akcií ČEZ zbavovat.

Minulý týden přitom svoji podobně pesimistickou prognózu zveřejnila jiná významná americká banka, Morgan Stanley. Její analytici míní, že „do roka a do dne“ spadnou akcie ČEZ na 830 korun.Zatímco tedy Američané nevěří akciím ČEZ, Češi ano; ale nestačí to.

Finanční profesionálové tak v souhrnu v nadcházející době čekají prudký propad akcií ČEZ. Jedná se přitom doslova o anomálii.

Zmíněné nejnovější doporučení Citigroup totiž jen podtrhuje již tak dramatický rozdíl ve výhledu profesionálních analytiků na jedné straně a širokého trhu na straně druhé. Tento rozdíl je právě teď prakticky nejpropastnější minimálně od roku 2008.

Aktuální cena akcií ČEZ totiž překonává jejich cílovou cenu (čili konsensus odhadů profesionálních analytiků stran toho, kolik budou akcie stát za dvanáct měsíců) s takřka největším náskokem minimálně právě od roku 2008. Jde vskutku o anomálii.

Zpravidla je totiž tomu tak, a nejen v případě akcií ČEZ, ale obecně, že profesionální analytici jsou optimističtější než trh. Optimismus totiž mají tak trochu „povinný“ a v popisu práce. Aby zejména drobné, často nepříliš zkušené investory přílišnou mrzutostí neodrazovali od investování a nepřipravovali tak své zaměstnavatele, třeba makléřské firmy či banky, o poplatky za obchodování.

O to pozoruhodnější je tedy nyní to, že profesionálové jsou o tolik pesimističtější než trh jako celek. Zejména ovšem profesionálové zahraničních, zejména právě amerických bank.

České banky a finanční domy jsou ohledně akcií ČEZ optimističtější.

Ani „home bias“ tuzemských bank a finančních domů ale nestačí na to, aby vrátil obvyklý „optimism bias“ do celkového profesionálního hodnocení akcií ČEZ pro příštích dvanáct měsíců.

Témata:  ČEZ komentář akcie

Aktuálně se děje

21. května 2024 9:31

Květen je ve znamení platby daně z nemovitosti. Co dělat, když si vás složenka nenajde?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se na jednu nemovitost podává jen jednou, a to v lednu. Daň je pak ve většině případů splatná do konce května. O výši daně se dozvíte skrze složenku, která vám může přijít jak do běžné schránky, nebo do té datové. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy