Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Ministerstvo pro místní rozvoj
Ministerstvo pro místní rozvoj
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun, schválila to dnes vláda.

Na twitteru to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Minulý týden Dostálová uvedla, že půl miliardy korun pro toto odvětví je vyčleněno z rozpočtu jejího resortu. Program by měl být podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) vyhlášen do konce října a čerpat jej bude možné do června příštího roku.

Vláda @strakovka právě schválila nový program na pomoc cestovnímu ruchu. #COVID – Cestovní ruch. Podpora půjde cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům. @mistnirozvoj v něm rozdělí půl miliardy korun.

— Klara Dostalova (@DostalovaK) October 19, 2020

Cestovním agenturám by mělo připadnout 500 korun za každý zrušený zájezd kvůli pandemii, který byl zakoupený od 1. prosince loňského roku do 1. října letošního roku. Nárokovat si budou moci také náhradu za zrušené pobyty v lázních za dobu, kdy musela být zařízení uzavřena. Agenturám zaměřeným na příjezdový cestovní ruch by měla připadnout dotace 50.000 korun.

Cestovní agentura Invia podle své mluvčí Andrey Řezníčkové vítá, že vláda konkrétní pomoc cestovnímu ruchu schválila. Ještě chce ale počkat na podrobnosti k novému programu. "Zásadní pro nás bude, zda přiznaná pomoc bude na zájezd, nebo zda bude na osobu. Samozřejmě bychom preferovali, aby se jednalo o příspěvek na osobu," uvedla.

Průvodci by měli mít možnost dostat 50.000 korun, pokud zdarma poskytnou své služby v rozsahu alespoň deset hodin školským zařízením, jejichž zřizovatelem je stát, obec nebo kraj. Případně si mohou tuto sumu nárokovat, pokud podstoupí rekvalifikaci akreditovanou ministerstvem školství, aby získali další uplatnění na trhu práce. Jednat se může například o pedagogické minimum. Pokud žádnou z těchto podmínek nesplní, bude moci žádat o příspěvek nejvýše 40.000 korun.

Pomoc z programu COVID cestovní ruch by měla být poskytována na základě pravidel podpory de minimis, která má limit 200.000 eur (asi 5,3 milionu Kč).

MMR by ale mělo případně jednat o využití tzv. dočasného rámce na tento program. Maximální suma z veřejného podpory na jednoho žadatele je v tomto případě 800.000 eur (asi 21 milionů Kč).

Počet cestovních kanceláří od začátku roku do 1. října podle MMR klesl o 100 na 756. Naopak nově jich od počátku roku vzniklo 20. Dočasně přerušilo činnost 104 kanceláří, 11 jich ukončilo provoz a sedm vyhlásilo úpadek.

V cestovních kanceláří a agenturách je zaměstnáno zhruba 14.000 lidí.

Z důvodu pandemie čelí cestovní kanceláře, agentury i průvodci výrazným ztrátám. Podle MMR má šest největších cestovních kanceláří v zahraniční na zálohách na zájezdy zaplaceno 1,5 miliardy korun.

Témata:  Cestování program COVID Ministerstvo pro místní rozvoj

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.