V programech COVID podnikatelé získali zatím 1,9 miliardy korun

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) schválila k 16. dubnu českým podnikatelům zasaženým v souvislosti s koronavirem v programech COVID podporu v objemu 1,6 miliardy korun. Živnostníci a malé a střední firmy tak od ČMRZB a komerčních bank získali bezúročné úvěry za 1,9 miliardy korun. ČMZRB zatím zpracovala 1400 žádostí. ČTK to dnes sdělila mluvčí banky Marie Lafantová.

Ilustrační fotografie
reklama

Program COVID připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ČMZRB, která za půjčky podnikatelům ručí až do výše 80 procent. Maximální délka záruky bude tři roky. V první vlně banka přijala přes 3200 žádostí přesahujících deset miliard korun. V pokračování programu, do kterého byly zapojeny komerční banky, obdržela 5900 žádostí v objemu 19 miliard korun. Podnikatelé mohli žádat o bezúročné půjčky do 15 milionů korun.

Z podpory 1,6 miliardy korun připadá na program COVID II jedna miliarda korun. "Očekáváme, že do konce dubna budou vyřízeny žádosti z programu COVID I. Žádosti z COVID II budou schváleny v horizontu několika týdnů, jejich rychlost se odvíjí od finalizace úvěrových procesů u spolupracujících bank. Záruka totiž nemůže být vystavena za úvěr, který doposud nebyl schválen," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.

O úvěry podle Jiráska žádají firmy napříč obory od strojírenství a stavebnictví, přes textilní průmysl, maloobchod, velkoobchod po zdravotnictví, cestovní ruch a další služby.

Program COVID II byl financován z fondů EU, o úvěry tak nemohli žádat pražští podnikatelé. Praha ve spolupráci s ČMZRB proto připravila program COVID Praha. Příjem žádostí bude spuštěn v úterý. Hlavní město do něj vyčlenilo 600 milionů korun z pražského operačního programu Praha - pól růstu. Na tento program by měl podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) plynule navázat COVID III, který by měl být v první fázi ve výši 20 miliard korun a poté by se měl zvýšit až na 40 miliard korun. Čerpat z něj budou moci i podnikatelé z Prahy. Podle Havlíčka třetí vlna už není v silách ČMZRB. "Využijeme takzvané portfoliové záruky a hodnocení bude už jen na komerčních bankách, kterým dá ČMZRB plošnou záruku," řekl dříve ČTK.

Se zpracováním žádostí ČMZRB pomáhají zaměstnanci státní agentury CzechInvest, ministerstva průmyslu a obchodu, dále pracovníci z České exportní banky a Státního fondu životního prostředí.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky