Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku je první automat na zlaté slitky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V Česku začal fungovat první automat na zlaté slitky. Au-tomat umístěný v pražském OC Smíchov prodává zlaté slitky o hmotnosti jednoho či deseti gramů nebo jedné troyské unce (přibližně 31,1 gramu). Prodej se uskutečňuje podle aktuálního kurzu.Oznámila to společnost Gold.plus, která automat provozuje.

"Nový Au-tomat je unikátní prodejní automat na zlato, který nemá ve světě obdoby. Několik obchodníků po světě se o něco podobného pokoušelo, například v Dubaji, ale nikdy nedosáhli našich technologických kvalit," uvedl ředitel Gold.plus Martin Stránský.

Gold.plus plánuje Au-tomaty dále rozšiřovat. Podobně v Česku fungují asi čtyři desítky automatů na kryptoměnu bitcoin.

V rámci nové aplikace Gold.plus si uživatelé zároveň budou moci spravovat svá zlatá aktiva v mobilu a zároveň si drahý kov nechat poslat poštou.

Zlato se podle Stránského stává i pro veřejnost atraktivním investičním nástrojem. Jeho cena setrvale roste. Jen loni se zvýšila o 25 procent a v současnosti se pohybuje okolo 1900 USD, tedy asi 39.500 Kč za troyskou unci, což je asi 160 USD pod loňským historickým maximem.

Témata:  zlato

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.