Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna schválila vyplácení příspěvku OSVČ i po konci dubna

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) postižené opatřeními kvůli šíření koronaviru budou dostávat jednorázový příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu. Vládní návrh, kterým se mění již schválený zákon o takzvaném kompenzačním bonusu, dnes přijala Sněmovna. Zákon umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících OSVČ. Vláda s nimi zatím počítá do 8. června. Zákon nyní dostane k projednání Senát. Zákon vládě dává možnost, aby pouze svým nařízením mohla prodloužit období pro vyplácení peněz až do konce srpna.

Zákon vytváří druhé bonusové období, tedy rozmezí od 1. května do 8. června. V ten den se podle současných předpokladů očekává ukončení klíčových opatření, která omezují zejména činnost provozoven osob samostatně výdělečně činných, uvedla vláda. Za toto druhé období bude možné požádat celkem o 19.500 korun.

Příspěvek je určen nejen živnostníkům, ale i dalším obdobným samostatným profesím. Příspěvek nepodléhá exekuci ani dani z příjmů. Podmínky programu Pětadvacítka, z něhož se peníze poskytují, se podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nemění, ale podnikatelé musí předložit nové čestné prohlášení.

Na návrh skupiny sedmi poslanců rozšířila Sněmovna okruh příjemců příspěvku tak, že na něj dosáhnou i OSVČ, které současně s tím pracují v zaměstnaneckém poměru jako pedagogové. Jinak všechny ostatní pozměňovací návrhy odmítla. Byly jich dvě desítky a prošel pouze jediný. Rozhořčilo to zástupce některých opozičních stran, konkrétně lidovců, Pirátů a ODS. Ptali se vlády, kde je proklamované volání po jednotě. "Jsme na jedné lodi, ale vy nám sem nelezte, my vás z té lodi vyhodíme," hodnotil přístup k opozici předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Ministerstvo financí navrhlo s ohledem na nemožnost odhadnout, zda nebude nutné ponechat část vládních opatření v platnosti i po 8. červnu, umožnit i třetí období nejdéle do 31. srpna. To by mohlo už být nově schváleno jen nařízením vlády a nemusel by se kvůli tomu schvalovat zákon. Období do 30. dubna by tak bylo prvním bonusovým obdobím, druhé období má trvat od 1. května do 8. června a třetí období od 9. června do 31. srpna 2020. "Třetí bonusové období bude moci případně zahrnovat pouze ty dny, kdy nadále potrvají krizová opatření omezující zcela nebo zčásti výkon samostatné výdělečné činnosti," uvedl úřad.

Od 9. dubna mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem žádat za období od 12. března do 30. dubna o příspěvek 25.000 korun, tedy 500 Kč denně. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700.000 OSVČ.

"Do pondělí 20. dubna 2020 obdržely finanční úřady téměř 260.000 žádostí o vyplacení kompenzačního bonusu. Od minulého čtvrtka přikázaly finanční úřady vyplatit žadatelům částku v celkové výši více než 5,2 miliardy korun. První podnikatelé tak obdrželi peníze na účet již třetí den po účinnosti zákona, což považuji za důkaz toho, že tento projekt funguje velmi dobře," řekla poslancům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Výdaje státního rozpočtu na příspěvek OSVČ by do konce dubna mohly být podle dřívějších odhadů ministerstva financí až 17,5 miliardy korun. Prodloužení by podle ministerstva mělo státní pokladnu přijít na dalších až 13,6 miliardy korun. Reálně to ale podle úřadu bude zřejmě méně.

Témata:  OSVČ Koronavirus COVID-19 Peníze

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy