Renáta Kellnerová je podle časopisu Forbes 12. nejbohatší ženou na světě

Podnikatelka Renáta Kellnerová s rodinou je na 12. místě žebříčku nejbohatších žen na světě, který sestavuje americký časopis Forbes. Pětapadesátiletá vdova po vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi, který tragicky zahynul předloni v březnu, má podle žebříčku majetek za 16,3 miliardy USD (přes 372 miliard Kč). Celkově se umístila na 100. příčce, a je tak nejvýše ze všech Čechů.

Ilustrační fotografie
reklama

Nejbohatší ženou na světě je dědička francouzského kosmetického impéria L'Oreal Françoise Bettencourtová Meyersová (75,4 miliardy USD). Za ní je s částkou 59,1 miliardy USD Alice Waltonová, dědička po zakladateli maloobchodní firmy Walmart, a Julia Kochová s rodinou (58 miliard USD). Bývalá manželka zakladatele americké internetové společnosti Amazon Mackenzie Scottová je na osmém místě (24,7 miliardy USD).

Americký Forbes má na svém seznamu celkem devět lidí z České republiky, Kellnerová je tam jako jediná žena. Za Kellnerovou je s majetkem za 7,5 miliardy USD (přes 171 miliard Kč) Karel Komárek, třetí je Radovan Vítek, jehož majetek časopis aktuálně odhaduje na 5,6 miliardy USD (téměř 128 miliard Kč). Čtvrtý je Daniel Křetínský (5,2 miliardy USD; téměř 119 miliard Kč) a pátý předseda hnutí ANO a bývalý předseda vlády Andrej Babiš (4,0 miliardy USD; přes 91 miliard Kč). Na dalších místech jsou Pavel Tykač, Pavel Baudiš, Marek Dospiva a Eduard Kučera.

Americký Forbes žebříček nejbohatších lidí aktualizuje na svém webu denně. Česká mutace časopisu loni na podzim odhadla majetek Kellnerové s rodinou na 383 miliard korun. Babiš byl tehdy pátým nejbohatším Čechem s majetkem za 107,8 miliardy korun. V přepočtených částkách se odráží i pohyb kurzu české koruny vůči dolaru.

Majetek nejbohatších lidí světa sleduje například i agentura Bloomberg, která při sestavování svého žebříčku používá jinou metodiku. Objem majetku Kellnerové Bloomberg aktuálně odhaduje na 11,8 miliardy USD (přes 269 miliard Kč), a řadí ji celosvětově na 154. příčku. Bloomberg má na svém on-line seznamu jen dva lidi z České republiky - vedle Kellnerové ještě Komárka. Jeho majetek aktuálně odhaduje na 7,76 miliardy USD (přes 177 miliard Kč).

Nejbohatším člověkem na světě je podle časopisu Forbes i podle agentury Bloomberg francouzský podnikatel Bernard Arnault. Ten je spoluvlastníkem skupiny LVMH, která se věnuje prodeji luxusního zboží.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky