Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Provozovatelé skiareálů mohou dnes naposledy žádat o náhrady

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Provozovatelé skiareálů mohou dnes naposledy žádat o podporu za nucené uzavření kvůli pandemii koronaviru z programu COVID Sport III Lyžařská střediska. Příjem žádostí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které dotační titul připravilo, uzavře v 16:00.

O pomoc ve formě dotace na provozní náklady mohou podnikatelé ve správě a provozu lyžařských areálů, lanových drah a vleků žádat od 15. února. MPO žádosti přijímá pouze elektronicky prostřednictvím svého informačního systému. V pondělí v něm evidoval 264 žádostí za 789 milionů korun. Vláda na program schválila miliardu korun.

Podporu stát poskytuje za 103 dní, tedy celou lyžařskou sezonu. Výše příspěvku závisí na počtu a struktuře přepravních zařízení. Nejvyšší možný příspěvek na den je dále určen částkou vypočtenou jako 50 procent běžného průměrného denního nákladu provozu střediska za uplynulé dvě sezony. Příjemci pak za den náleží nižší z takto vypočtených částek. Žadatel za stejné období nesmí čerpat finance z jiného podpůrného programu. Pokud využívá další pomoc musí ji od požadované dotace z programu pro lyžařská střediska odečíst.

Skiareály mohly v zimní sezoně lyžaře obsluhovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráty lze podle Asociace horských středisek (AHS) zatím jen odhadovat, ale tržby při tak vydařené zimě jako byla letošní, se zpravidla pohybují kolem tří až čtyř miliard korun.

V ČR je 450 lyžařských středisek, zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel. Do státního rozpočtu střediska ročně přinášela zhruba 13 miliard korun.

Témata:  Lyžování program COVID

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.