Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odbory žádají růst tarifů platů až o 15 procent

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Odbory požadují pro pracovníky veřejného sektoru pro příští rok růst platových tarifů podle profesí o sedm, deset a 15 procent. Patnáctiprocentní navýšení od ledna prosazují pro zdravotníky, desetiprocentní pro učitele a sedmiprocentní pro hasiče, policisty, úředníky a ostatní. ČTK to po čtvrtečním jednání s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD) řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ministerstvo práce požadavky nekomentovalo.

Čtvrteční schůzkou začalo vyjednávání odborů s vládou o platech pro příští rok. Maláčová bude připravovat návrh vládního nařízení, které růst výdělků upraví. V příštích týdnech se budou konat pracovní jednání k propočtům možných variant navýšení. Setkání členů kabinetu a odborových předáků by se pak mělo uskutečnit podle Středuly po vládních prázdninách, které začnou na začátku srpna.

"Jednak zohledňujeme inflaci. Ale hlavně - jestliže si stát přeje restartovat ekonomiku, je potřeba, aby lidé měli peníze. Bez spotřeby obyvatel restart možný není," zdůvodnil požadavky Středula.

Podle čtvrtletní zprávy informačního systému o průměrném výdělku v prvním kvartále pracovalo ve veřejném sektoru 711.200 lidí. Průměrný plat činil 37.082 korun. Meziročně se zvedl o pět procent. Polovina pracovníků veřejného sektoru vydělávala víc než 34.938 Kč. Ceny v červnu za poslední měsíc vzrostly o 0,6 procenta. Meziročně se zvedly o 3,3 procenta.

Naposledy výdělky ve veřejném sektoru rostly v lednu. Učitelům se tarif zvýšil o osm procent, tedy o 1084 až 3534 korun. Další peníze mají dostávat v odměnách. Většina ostatních pracovníků si polepšila o 1500 korun bez ohledu na pozici, zkušeností a vzdělání. Víc dostali přidáno jen zaměstnanci v kultuře, nezdravotnické profese a technický personál, a to o 1830 až 3180 korun. Po zrušení nejnižší platové tabulky se totiž přesunuli do tabulky s vyššími částkami.

ČMKOS jako největší odborová centrála v zemi zastřešuje 32 svazů. Stejně jako v minulých letech usiluje pro příští rok o procentní navýšení. Podle Středuly letošní plošné přidání vedlo ke "zploštění tabulek". Stejný růst výdělků pro všechny naopak prosazovala v minulých letech Asociace samostatných odborů jako druhá největší centrála. Loni s návrhem uspěla.

Opozice několikrát zmínila to, že by se stát v krizi neměl jen zadlužovat, ale měl by také začít šetřit. Poukazovala na možné úspory provozních výdajů. Kritizovala přibývání počtu zaměstnanců státu v posledních letech. Středula uvedl, že vládní strana zatím případné škrtání míst odborům neavizovala.

"Musíme si ve vládě ujasnit, v jakých mantinelech (rozpočtu) se pohybujeme," řekl před nedávnem ČTK k vyjednávání o platech vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj by se rozhovory s předáky měly konat v srpnu a září. "Určitě stojíme o to, aby byl proces hladší než v loňském roce," dodal. Odbory loni několikrát vládu k jednání vyzývaly. Na růstu platů učitelů nebyla shoda ještě na konci října. Školské odbory pak uspořádaly začátkem listopadu stávku.

Témata:  platy / mzdy Ministerstvo práce a sociálních věcí Jana Maláčová Peníze

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.