Malé provozy mohou ode dneška žádat o pomoc z COVID ubytování

Provozovatelé malých ubytovacích zařízení mohou od dnešních 16:00 žádat o podporu z programu COVID ubytování. Ubytovatelé v soukromí, malé penziony či apartmány mají nárok na 200 korun na pokoj za 78 dnů nuceného uzavření kvůli druhé vlně pandemie koronaviru. Na pomoc je připraveno půl miliardy korun. Příjem žádostí bude otevřen do 31. března.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), který program připravilo, bude žádosti přijímat prostřednictvím Státního fondu podpory investic (SFPI). Na jeho webu zájemci o dotaci najdou elektronický formulář žádosti, detaily programu i odpovědi na nejčastější dotazy. Pomoc 200 korun na pokoj a den uzavření bude přiznána podnikatelům, kteří prokážou poskytování ubytovacích služeb v roce 2019 či 2018 za dobu, kdy museli mít loni od podzimu zavřeno. Provozy, které například zahájily činnost až po 31. prosinci 2019 budou mít nárok na dotaci 100 korun na pokoj za den uzavření.

Nová výzva COVID ubytování se vztahuje na tzv. individuální ubytovací zařízení, tedy taková, která disponují pěti a více pokoji a nejvýše devíti lůžky nebo která mají čtyři a méně pokoje a neomezený počet lůžek. Dotace se vztahují k období od 22. října do 22. ledna. Není do něj započten termín 3. až 17. prosince, kdy hotely, penziony a další podobné provozy mohly fungovat v běžném režimu. Momentálně mohou ubytovávat hosty jen za služebním účelem.

Zájemci o podporu musejí příjem z provozu ubytovacího zařízení zdaňovat jako příjem ze živnostenského podnikání. Dále musejí být přihlášeni k platbě místního poplatku a odvádět ho. Součástí žádosti musí být čestné prohlášení, že podnikatel v příslušné době dodržoval protiepidemická nařízení vyhlášená vládou.

Dotace bude MMR poskytovat v režimu de minimis, u kterého platí limit 200.000 eur (asi 5,2 mil. Kč) za tři po sobě následující účetní období na jeden podnik. Podporu nelze kombinovat s podporou COVID ubytování pro hromadná ubytovací zařízení v rámci stejného provozu. Čerpat ji podnikatelé nemohou ani zároveň s kompenzačním bonusem pro živnostníky, případně bude příspěvek o vyplacenou částku krácen.

Trh malých ubytovacích zařízení podle šéfky MMR Kláry Dostálové (za ANO) dosud nikdo přesně nezmapoval, ale podle údajů Svazu venkovské turistiky by se měl týkat asi 30.500 pokojů. Pokles tržeb u těchto provozů v důsledku pandemie se pohybuje kolem 80 procent, řekla minulý týden ČTK.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky