Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace na Slovensku v září vystoupila na téměř desetileté maximum 4,6 procenta

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Meziroční míra inflace na Slovensku v září vystoupila na téměř desetileté maximum. Tempo meziročního růstu cen zboží a služeb dosáhlo 4,6 procenta proti tempu 3,8 procenta v srpnu, a inflace je tak nejvyšší od listopadu 2011. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Inflace v zemi zrychluje nepřetržitě od letošního února, kdy činila 0,9 procenta.

Vývoj spotřebitelských cen v září ovlivnily hlavně vyšší ceny potravin, paliv i školního stravování po útlumu státního financování obědů na základních školách. Potraviny, které spolu s náklady na bydlení a energie tvoří značnou část výdajů slovenských domácností, zdražily meziročně o 4,3 procenta, nejvíce od loňského května. Z potravin stouply zejména ceny zeleniny a ovoce, v meziročním srovnání zlevnil jen cukr a cukrovinky.

Se zrychlováním tempa inflace se potýkají i další evropské země. V České republice spotřebitelské ceny v září meziročně stouply o 4,9 procenta. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008.

Za období od ledna do konce září se ceny zboží a služeb na Slovensku zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loni o 2,4 procenta. Slovenské ministerstvo financí ve své zářijové prognóze zvýšilo výhled letošní inflace na 2,5 procenta. V příštím roce by spotřebitelské ceny měly stoupnout o 4,2 procenta, a to i kvůli očekávanému zdražení regulovaných cen energií pro domácnosti a malé podniky.

Témata:  inflace Slovensko EUR

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:43

Léto přináší nejen vysněné dovolené, ale i více dopravních nehod

Léto je tady a s ním i doba vytoužených dovolených. Pro mnoho Čechů to znamená sbalit kufry, naložit auto a vyrazit na cestu za sluncem do jihoevropských destinací. To výrazně ovlivňuje provoz na českých dálnicích a silnicích 1. třídy, zejména na jižních tazích. Bohužel, s intenzivnější dopravou v tomto období roste i počet dopravních nehod. Podle analýzy Portálu nehod totiž na komunikacích směřujících na jih České republiky v době prázdnin naroste počet nehod oproti průměru celého roku o 20 %.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?