Inflace na Slovensku v září vystoupila na téměř desetileté maximum 4,6 procenta

Meziroční míra inflace na Slovensku v září vystoupila na téměř desetileté maximum. Tempo meziročního růstu cen zboží a služeb dosáhlo 4,6 procenta proti tempu 3,8 procenta v srpnu, a inflace je tak nejvyšší od listopadu 2011. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Inflace v zemi zrychluje nepřetržitě od letošního února, kdy činila 0,9 procenta.

Ilustrační fotografie

Vývoj spotřebitelských cen v září ovlivnily hlavně vyšší ceny potravin, paliv i školního stravování po útlumu státního financování obědů na základních školách. Potraviny, které spolu s náklady na bydlení a energie tvoří značnou část výdajů slovenských domácností, zdražily meziročně o 4,3 procenta, nejvíce od loňského května. Z potravin stouply zejména ceny zeleniny a ovoce, v meziročním srovnání zlevnil jen cukr a cukrovinky.

Se zrychlováním tempa inflace se potýkají i další evropské země. V České republice spotřebitelské ceny v září meziročně stouply o 4,9 procenta. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008.

Za období od ledna do konce září se ceny zboží a služeb na Slovensku zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loni o 2,4 procenta. Slovenské ministerstvo financí ve své zářijové prognóze zvýšilo výhled letošní inflace na 2,5 procenta. V příštím roce by spotřebitelské ceny měly stoupnout o 4,2 procenta, a to i kvůli očekávanému zdražení regulovaných cen energií pro domácnosti a malé podniky.

Témata: inflace | slovensko | EUR | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky