Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéky prudce zlevňují, jsou nejníže od roku 2017

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Koronavirová krize nepřináší jen samé špatné zprávy. A nejde jen o levné pohonné hmoty. Hypotéky v červnu zlevnily nejníže od roku 2017. Průměrná sazba hypotéky dle ukazatele Fincentrum Hypoindex činila totiž 2,21 procenta.

Poprvé od loňského září bylo už od začátku letošního června možné hovořit o opravdu plošném zlevňování hypoték. Od 1. června citelně snížila své hypoteční sazby Komerční banka. Připojila se tak k dalším velkým bankám, které podobný krok v poslední době učinily. Během června se pak přidaly další banky, takže vlna zlevňování nabrala na síle. A nekončí ani v červenci. A neskončí ani v srpnu.

U pětiletých fixací třicetiletých hypoték nabízí nejnižší sazbu mBank, a to 1,69 procenta. UniCredit Bank je jen nepatrně dražší, se sazbou 1,79 procenta. Pod dvěma procenty při této fixaci nabízejí své hypotéky ještě také Fio banka, Oberbank a právě zmíněná Komerční banka.

Ke snížení sazeb pod hranici dvou procent se tyto banky uchýlily v důsledku koronavirové krize, která zprostředkovaně způsobuje snižování tržních úrokových sazeb, od nichž banky odvozují své hypoteční sazby. Zlevňování hypoték umožňuje také uvolňování doporučení pro poskytování hypoték v podání Česká národní banka. Tuzemská centrální banka se k němu letos v prvním pololetí opakovaně uchýlila také právě v důsledku koronavirové krize.

Před koronavirovou krizí naposledy některá z bank nabízela hypotéky s pětiletou fixací za nižší než dvouprocentní úrok začátkem roku 2018. Velké banky typu Komerční banky tyto hypotéky nabízely za méně než dvě procenta naposledy na sklonku roku 2017. Lze tedy říci, že hypotéky jsou dnes v řadě případů nejlevnější za 2,5 roku.

Je pravděpodobné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále. Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily potenciální klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali. Ale přesně to se nyní jeví jako nejrozumnější postup. Kdo nemovitost opravdu nutně nepotřebuje hned teď, měl by s jejím pořízením vyčkat. A s hypotékou také. Za rok touto dobou budou jak nemovitosti, tak hypotéky citelně levnější než dnes. Člověk tak ušetří třeba statisíce za samotnou nemovitost a třeba i tisíce na měsíční splátce hypotéky.  

Nejlevnější třicetileté hypotéky na českém trhu právě teď (pětileté fixace), k 16. 7. 2020, v procentech:

1. mBank 1,69 2. UniCredit 1,79 3. Oberbank 1,84 4. Fio 1,88 5. Komerční banka 1,99

Témata:  hypotéky půjčky bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.