ECB: Evropské divizi ruské Sberbank hrozí krach kvůli odlivu vkladů

Sberbank Europe, což je evropská divize ruské Sberbank, je podle evropských regulačních orgánů v úpadku anebo jí úpadek hrozí. Oznámila to dnes Evropská centrální banka (ECB), podle které se divizi Sberbank zhoršila likvidita kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu. Sberbank Europe sídlí v Rakousku a tamní úřad pro finanční trhy na ni uvalil moratorium, uvedla agentura Bloomberg.

Ilustrační fotografie
reklama

ECB přijala opatření vůči Sberbank Europe a jejím chorvatským a slovinským dceřiným společnostem, když zjistila, že banka pravděpodobně nebude v blízké budoucnosti schopna splácet závazky. Sberbank Europe měla podle svých internetových stránek na konci roku 2020 aktiva v objemu 12,9 miliardy eur (zhruba 323 miliard Kč).

Evropská divize Sberbank a její dceřiné společnosti "zaznamenaly významný odliv vkladů kvůli dopadu geopolitického napětí na pověst", uvedla ECB k situaci Sberbank. "To vedlo ke zhoršení její likvidní pozice. A v rámci bankovní unie neexistují žádná dostupná opatření s reálnou šancí tuto pozici na úrovni skupiny a v jednotlivých dceřiných společnostech obnovit," dodala.

Spojené státy minulý týden uvalily sankce na pět největších ruských bank, včetně Sberbank a VTB. Sberbank je mezi bankami, které jsou v rámci západních sankcí odpojeny od mezibankovního systému SWIFT.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky