Běžný účet pro celou rodinu. Je libo jeden pro všechny, nebo pro každého zvlášť?

Jeden běžný účet pro všechny neexistuje, banky uzpůsobují nabídku svým klientům. Některá konta tak vyhovují mladým lidem na studiích, jiná zas ekonomicky aktivním. Jak tedy vybrat běžný účet pro celou rodinu? (PR článek)

Běžný účet pro celou rodinu. Je libo jeden pro všechny, nebo pro každého zvlášť?
reklama

Běžný účet není jen jeden, kromě toho, že každá banka nabízí jiné podmínky konta, s několika typy se lze setkat i v rámci jednoho bankovního domu. Všechny běžné účty by ale měly mít jedno společné, a to minimální poplatky.

Dětské účty jsou určeny dětem už od narození

Při výběru běžného účtu je zapotřebí položit si otázku: „Co od osobního konta očekávám?“ U dětských účtů je obvykle vhodné, aby děti mohly disponovat penězi a aby rodiče mohly nastavovat limity. Nezbytnou podmínkou tak je internetové bankovnictví a platební karta, kterou většina bank dává dětem starším osmi let.

Účet pro děti ale nemusí být určen jen těm školou povinným, i mladším ratolestem chtějí rodiče ukládat peníze do banky. V takovém případě je dobré se poohlédnout po kontě pro nejmenší, ke kterému obvykle nelze získat debetní kartu. Na druhou stranu tyto účty lákají na poměrně slušné zhodnocení, a proto založení stojí za zvážení.

Naopak pro děti starší 15 let je na bankovním trhu určen běžný účet pro studenty, ten už se svou funkcí podobá klasickému osobnímu kontu pro dospělé klienty. Má ale jednu nespornou výhodu, a to, že je zdarma. Stačí tak splnit podmínku, co se věku či potvrzení o studiu týká, a měsíční výše poplatků bude nulová.

Běžný účet pro dospělé musí vyhovovat vašim potřebám

I přestože běžný účet zdarma je v některých bankách samozřejmostí, stále se lze setkat s nejrůznějšími poplatky, které je vhodné eliminovat. Pokud tak stojíte před otázkou, jak vybrat běžný účet, opět se zaměřte na to, co od něj očekáváte.

Chcete-li mít peníze uchované v bezpečí pod bankovní střechou a v případě potřeby si vybrat, pak jsou důležité výběry z bankomatu zdarma. Rádi byste si na běžném účtu ukládali peníze pro strýčka Příhodu? Potom je vhodné pouvažovat o běžném účtu v kombinaci se spořicím, kde si můžete finance libovolně přeposílat a vybírat, zároveň vám ale nebudou ztrácet na hodnotě.

Je libo jeden účet pro celou rodinu?

Nechce se vám hledat pro každého člena rodiny jiný běžný účet? Pak můžete vsadit na společné účty, které umožňují spravovat rodinné finance v jednom internetovém bankovnictví.

Výhodou společného konta je, že lze osobní účty, popřípadě i ty spořicí, snadno propojit. Sami si tak nastavíte přístupy dalším členům rodiny a určíte si, kolik platebních karet je potřeba. Rodinný účet vám umožní mít příjmy a výdaje celé domácnosti stále pod kontrolou a pod jednou střechou, navíc vám ulehčí práci při výběru jednotlivých kont pro všechny členy rodiny.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky