Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zájem o hypotéky v květnu poprvé po devíti letech klesl

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zájem o hypotéky v květnu poprvé od roku 2009 meziměsíčně klesl, byť jen o nepatrných 77 hypoték na celkem 7819 sjednaných hypotečních úvěrů. Poprvé po devíti letech se snížil také celkový objem sjednaných hypoték, vyplývá z aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex. Tento trend se dal čekat, protože dostupných bytů na českém trhu je stále méně a jejich cena neustále roste.

Pokles hypotečního trhu alespoň pro nejbližší měsíce může paradoxně způsobit Česká národní banka (ČNB), která opět zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Nové podmínky však budou platit až od října, během letních měsíců se proto dá očekávat zvýšená snaha lidí získat na poslední chvíli hypotéku za současných podmínek. Máme tak před sebou horké hypoteční léto.

Nová opatření totiž výrazně omezí možnost pořídit si vlastní bydlení. Vyřadí z možnosti získat hypoteční úvěr poměrně silnou skupinu lidí ze střední třídy. Nedostupné budou hlavně byty ve větších městech. Například průměrná cena nového bytu v Praze dosáhla 6,7 milionu korun. Pokud počítáme, že zájemce žádá o 80procentní hypotéku, tak první překážkou je nutnost složit z vlastního 1,34 milionu korun. Bude tedy chtít hypotéku v celkové výši 5,36 milionu korun. Jestliže bude splácet 30 let, dostane se na měsíční splátku zhruba 22 tisíc korun. Aby naplnil novou podmínku ČNB, že měsíční splátka nesmí přesáhnout 45 procent čistého příjmu, musí brát zhruba 50 tisíc korun čistého, tedy kolem 70 tisíc hrubého. To je víc, než dvojnásobek aktuální průměrné mzdy v ČR. Ani dva průměrně vydělávající lidé tak na hypotéku nedosáhnou.

A to se nebavíme o tom, že většina lidí bere méně, než je průměr. Polovina zaměstnanců nemá na výplatní pásce ani 26 tisíc korun měsíčně. Takoví mohou na vlastní bydlení zapomenout úplně a doufat, že jim jejich příjem vystačí alespoň na nájemní bydlení. Dá se totiž předpokládat, že poroste poptávka po nájmech a tím zcela jistě vzroste i měsíční nájemné. Přísnější regulace hypoték ze strany ČNB tak dopadne i na ty, kteří o pořízení vlastního bydlení ani neuvažují, informuje RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Témata:  hypotéky ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Elon Musk

Komentář

Elon Musk se včera stal nejbohatším člověkem celých dějin. Bohatne 3,4 miliardy Kč za hodinu. České důchody by pokryl na 12 let!

Jmění Elona Muska se včera po zavření burz vyhouplo na 347,8 miliardy dolarů (8,5 bilionu Kč). Takovým jměním ještě nikdy v historii žádná osoba neoplývala, alespoň tedy v nominálním dolarovém vyjádření. Musk překonal i sám sebe z doby před třemi roky, kdy, v listopadu 2021, měl jmění až 340,4 miliardy dolarů. Reálně – v očištění o inflaci – tedy na rekordu není. Protože 340,4 miliardy odpovídá v nynějších cenách 386,6 miliardy.