Dividendy stáhly běžný účet hluboko do mínusu

Letos teprve podruhé skočil běžný účet platební bilance deficitem. V červenci v důsledku citelného odlivu dividend vykázal běžný účet záporný výsledek ve výši 21,5 mld. korun. Jen dividendy vyplacené v tomto měsíci dosáhly podle ČNB 31,3 mld. korun, informuje Petr Dufek z Investičního výzkumu Československé obchodní banky, a. s.

Ilustrační fotografie

Na první pohled je to sice velmi vysoká částka, avšak letošní dividendová sezóna přichází se zpožděním, takže fakticky nejde o dramatický vývoj. Navíc odklad startu odlivu dividend nahrával do karet těm firmám, které mohly využít příznivého vývoje kurzu koruny s tím, jak se koruna dostala do blízkosti intervenční hranice.

Zbylé části běžného účtu už jinak žádné překvapení nezaznamenaly. Je tam vidět solidně přebytkový zahraniční obchod se zbožím a službami a malý deficit v rámci odvodů do fondů EU. V případě obchodní bilance se začínají projevovat vyšší dovozy poháněné domácí investiční i spotřebitelskou poptávkou na jedné straně a levnými komoditami na straně druhé.

Na finančním účtu stojí za pozornost dva základní trendy, a sice slábnoucí příliv přímých zahraničních investic a rostoucí zájem zahraničních investorů o české státní dluhopisy. V případě investic jde nepochybně o zajímavý vývoj v situaci, kdy ekonomika dosahuje výborných výsledků a celkově se ochota investovat v Evropě zvyšuje. Možná chybí nějaká velká investice, která by s čísly zahýbala, avšak stále platí, že objem neinvestovaných peněz do české ekonomiky rozhodně není ve srovnání s okolními zeměmi malý.

Zájem zahraničí o tuzemské dluhopisy není až tak překvapivý s ohledem na to, co se děje na devizovém trhu s korunou. Zahraniční investoři spekulující na koruně jen hledají příležitost, kam své intervencí získané koruny vlastně umístit.

Vývoj platební bilance zůstává navzdory červencovému pasivu pozitivní. Letní dividendové měsíce nic nezmění na tom, že vnější bilance ČR zůstane v roce 2015 kladná a její přebytek se může pohybovat až okolo 2 % HDP. Pro exportně orientovanou ekonomiku jde nakonec o vcelku logický trend. 

Témata: ekonomika | banky

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky