Jistota pro investory? Po zlatě a franku je na řadě koruna

Českou korunu by mohl potkat stejný osud jako švýcarský frank, domnívá se společnost Record Plc. K tomuto vývoji by mohlo dojít, pokud se dluhové krize v eurozóně ještě zhorší, informovala ve čtvrtek agentura Bloomberg.

reklama

Česká měna by se mohla stát tzv. bezpečným přístavem, na který se investoři zaměřují v době nejistoty. Jedním z těchto přístavů je právě švýcarský frank, který v uplynulých týdnech zaznamenal výrazné posilování a přinutil k zásahu i tamní centrální banku.

"Vyčerpali jsme růst švýcarského franku a hledáme nové alternativy," potvrdil výkonný investiční ředitel Bob Noyen ze společnosti Recordu, která spravuje aktiva za zhruba 31,4 miliardy dolarů. "Trh neustále hledá náhrady. Česká koruna a další tvrdé východoevropské měny mají potenciál toho využít," dodal.

Eurozóna v současné době čelí nejhlubším problémům od svého založení. O finanční pomoc požádalo Řecko, Irsko a Portugalsko, přesto se na trzích nadále objevují obavy, že by se dluhová krize mohla přelít i do dalších zemí regionu.

Svůj plán na reformu eurozóny v tomto týdnu představil francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová, kteří chtějí vytvořit opravdovou ekonomickou vládu, v jejímž čele by měl stát současný stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Tyto kroky ale příliš klidu na trhy nepřinesly.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky