Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Banky se mnohdy chovají hůř jak lichváři, varuje odborník

Lidé si zpravidla automaticky myslí, že spotřebitelské úvěry u bank jsou bezpečnější a průhlednější než půjčky u značkové nebankovní společnosti. Srovnání serveru bankovnipoplatky.com však ukázalo, že to ani zdaleka nemusí být vždy pravda.

Analýza poskytovatelů půjček na českém trhu ukázala nejen to, že úvěry u značkových nebankovních poskytovatelů je často možné pořídit i výhodněji než u banky, ale podmínky některých bank navíc nejsou tak transparentní, jak byste předpokládali.

„Již několik let upozorňuji na fakt, že zatímco u značkových nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů je vyvíjen tlak na zlepšování postavení klientů, v případě bank se tak neděje v mylném dojmu, že u nich jsou smluvní podmínky nastaveny dostatečně „bezpečně" zcela automaticky," uvádí k situaci na českém trhu s půjčkami provozovatel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

To, s čím bychom se u značkové úvěrové společnosti v dnešních dnech již nesetkali, je podle Nachera v případě většiny bank stále běžné. Banky zároveň fungují s vědomím, že pod svícnem je tma. Podle tvůrce Indexu etického úvěrování Daniela Hůleho je situace u některých bank v současnosti dokonce horší než před třemi lety.

Další průzkumy se zaměřily také na sankce, které poskytovatelé půjček účtují svým klientům v případě nedodržování podmínek stanovených smlouvou. „Nejasná je například frekvence, s jakou mohou banky posílat upomínky, a tedy cena, kterou mohou klienti nakonec bance za taková upozornění zaplatit," uvádí Patrik Nacher. Překvapivá je ale například i cena mimořádných splátek u některých bank či úvěrů a poplatky, které jsou s nimi spojené.

Témata:  banky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.