Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi platí státu sedmou nejvyšší část mzdy ze zemí OECD

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Daňové zatížení mezd v České republice vloni činilo 43,7 procenta, proti předchozímu roku se tak zvýšilo o 0,38 procentního bodu. V rámci 36 členských států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo sedmé nejvyšší. Vyplývá to z dnešní zprávy OECD.

Daňové zatížení mezd ukazuje, jaké procento z celkových mzdových nákladů tvoří daně z příjmu zaměstnanců a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Počítá se z průměrného příjmu svobodného a bezdětného zaměstnance.

Průměrné daňové zatížení mezd v celé OECD se loni naopak snížilo, a to o 0,16 procentního bodu na 36,1 procenta. Výrazný pokles zaznamenalo daňové zatížení mezd v Estonsku, ve Spojených státech, Maďarsku a Belgii, a to díky daňovým reformám, upozornila OECD.

Belgičané měli navzdory tomuto poklesu i nadále nejvyšší daňové zatížení v rámci OECD, státu ze své mzdy odvedli 52,7 procenta. Naopak nejnižší daňové zatížení bylo v Chile, kde činilo pouze sedm procent.

V rámci zemí visegrádské čtyřky bylo v loňském roce daňové zatížení mezd v České republice druhé nejvyšší po Maďarsku, kde činilo 45 procent. Na Slovensku činilo 41,7 procenta a v Polsku 35,8 procenta, vyplývá z údajů OECD.

Témata:  platy / mzdy zaměstnanci zaměstnavatelé daně Kalkulačky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.