Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní dluhopisy se vrací na scénu. Vyplatí se Dluhopis Republiky?

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Jistě jste zaznamenali, že Ministerstvo financí přichází s novým projektem státních dluhopisů. Novinkou je, že tato emise je určena pouze pro fyzické osoby. První emise státních dluhopisů je v prodeji již od pondělí 3. 12. 2018. Ministerstvo financí vydává státní dluhopisy k 100. výročí vzniku československé republiky a k 100. výročí československé měny, proto emise dluhopisů nese název Dluhopis Republiky.

Cílem tohoto projektu je dle ministerstva nabídnutí nové investiční možnosti pro domácnosti a zvýšení celkového podílu domácností na financování státního dluhu. Podíl domácností na státním dluhu činí 1,32 procent, což je dáno minulými emisemi dluhopisů. Úkolem projektu Dluhopis Republiky je navýšení tohoto podílu k hranici okolo 5 procent. To by mělo přinést větší stabilitu při řízení dluhové služby státu a státní dluhopisy pak do budoucna nemusí být pod tak velkým tlakem zahraničních investorů či spekulantů. Toho jsme byli svědky v nedávné minulosti, kdy se výnos státních dluhopisů právě kvůli spekulacím na vývoj kurzu české koruny propadl jednu dobu do záporných čísel.

Podmínky emise

Dluhopis Republiky je tzv. reinvestičním dluhopisem, to znamená, že výnos nebude pravidelně vyplácen, ale bude reinvestován do stejné emise dluhopisů. Dluhopis je vydán s dobou splatnosti šest let v nominální hodnotě minimálně 1 000 korun a maximálně pak 1 milion korun. Ministerstvo financí bude ke dni vyhlášení emise také uvádět výši úroku, která bude garantovaná po celou dobu trvání dluhopisu.

Dluhopis ale nemá po celou dobu trvání stejný výnos. Ten se zvyšuje od hodnoty 0,5 % pro první rok až po 4,5 % v roce posledním. Průměrná výše výnosu dluhopisu je 2,07 % p. a., ale před zdaněním. Výsledný průměrný roční výnos tak činí pouze 1,76 %. Dluhopis je pak možné 1krát ročně ukončit a výnos si nechat vyplatit bez sankcí a poplatků. Na daňovou povinnost se toto zvýhodnění nevztahuje.

Dle vyjádření ministryně Aleny Schillerové na stránkách Ministerstva financí  „… je v plánu nabízet občanům alespoň jeden typ státního dluhopisu  dlouhodobě.“. Od 3. 12. 2018 do 1. 7. 2019 bude spuštěna tzv. testovací fáze, ve které občané budou moci dluhopisy nakupovat a ve které se bude vyhodnocovat zájem a spokojenost. Není vyloučeno, že se v budoucnosti můžeme dočkat i emise jiných typů státních dluhopisů. Objednávání první emise dluhopisů bude ukončeno 18. 1. 2019, přičemž emise bude vydána 1. 2. 2019, dále jsou v testovací fázi naplánovány další 2 emise.

Měli byste se o Dluhopis Republiky jako investoři zajímat?

Bohužel nabízený výnos státního dluhopisu nepokrývá ani současnou inflaci a z dlouhodobého pohledu  nemusí být příliš zajímavý pro splnění cílů investora, nebo jednorázového uložení prostředků. Na druhou stranu se jedná o velmi bezpečný cenný papír s, dá se říci, garantovanou návratností, a může být zajímavý pro velmi konzervativní investory. Pro splnění dlouhodobých cílů je ale tento dluhopis spíše nevhodný, hlavně s ohledem na jeho výnosový potenciál. Důležité pro případné zájemce je nezapomenout na to, že výnos této emise dluhopisu se každým rokem mění. Chce-li investor dosáhnout maximálního zhodnocení, musí udržet celý 6letý horizont, říká Martin Novák, investiční analytik Broker Consulting.

Témata:  dluhopisy státní dluhopisy Peníze

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy