Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ze sousedů je ČR riziková pro Německo, Slovensko, nově i Rakousko

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Výběr zemí, které kvůli šíření nového typu koronaviru v poslední době zařadily Českou republiku nebo její část mezi rizikové oblasti (mezi rizikové země ČR od soboty zařadí Rakousko; země řazeny abecedně).

Belgie - S platností od 11. září zařadila na svém koronavirovém semaforu Prahu do červené kategorie. Od 23. září patří do červené kategorie celá ČR. Při cestě z Česka musejí lidé v Belgii do čtrnáctidenní karantény a povinný je i test na covid-19. Všichni cestující musejí před cestou do Belgie dál vyplňovat formulář pro kontaktování cestovatele.

Británie - Země od 29. srpna zařadila ČR spolu s dalšími zeměmi na svůj karanténní seznam. Lidé, kteří do Británie přicestují z ČR, musejí podstoupit karanténu v délce 14 dní. Až na výjimky musejí před cestou do Spojeného království všichni cestující vyplnit takzvaný kontaktní formulář.

Dánsko - Dánsko zařadilo na seznam rizikových zemí celou Českou republiku. Od půlnoci 11. září jsou do Dánska vpuštěni z ČR jen ti, kdo mají k cestě pádný důvod. Turisté nikoliv.

Estonsko - Země naposledy vyřadila Českou republiku ze seznamu bezpečných států 24. července. Estonsko seznam každý týden aktualizuje, nyní Češi musejí při cestě do tohoto státu v týdnu od 26. října do 1. listopadu do čtrnáctidenní karantény. Od 1. září je možné ji zkrátit na sedm dní dvěma negativními testy. Podobná opatření zavedly vůči český občanům i Lotyšsko a Litva.

Finsko - ČR je od srpna ve skupině zemí, ze kterých nelze do Finska volně cestovat. Pro cestující z Česka platí, že mohou do Finska přicestovat jen v odůvodněných případech (práce, rodina, škola). Tyto důvody musí český občan doložit. Po příjezdu je doporučena 10denní karanténa. Od 1. října přibyla možnost se prokázat negativním testem na koronavirus a zkrátit si tak karanténu. Od 23. listopadu by měl být vstup do země umožněn všem po předložení dvou negativních testů.

Irsko - Lidé z ČR musejí před cestou vyplnit on-line formulář, v němž uvedou důvod své cesty do země a po jeho odeslání obdrží e-mail, který předloží na hranicích Irska. Čeští občané se pak musejí podrobit karanténě, která může v závislosti na délce pobytu v Irsku trvat až 14 dní. Karanténu není možno nahradit negativním testem na koronavirus.

Itálie - Země zařadila Česko od 8. října mezi rizikové země, pro vstup na její území je nutné předložit negativní test na koronavirus starý maximálně 72 hodin. Ten je vyžadován i od lidí, kteří zemí pouze projíždějí. Turisté mohou test podstoupit také na letišti. Pokud tam nejsou rychlotesty k dispozici, musí se nahlásit na zdravotním středisku, absolvovat test podle instrukcí a do získání jeho výsledků, což trvá dva až tři dny, zůstat v izolaci.

Kypr - Od 18. září nemohou na Kypr lidé, kteří v předchozích 14 dnech pobývali v ČR. Výjimku mají například kyperští občané a jejich rodinní příslušníci nebo lidé s trvalým pobytem. Ti ale musejí po příletu povinně absolvovat test na covid-19 a nastoupit do dvoutýdenní karantény bez ohledu na to, jak jim test dopadl.

Maďarsko - Země zakázala od 1. září do 1. listopadu až na výjimky vstup cizincům kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem. Po 6. říjnu mohou vstoupit na území Maďarska občané zemí visegrádské čtyřky, kteří si před tímto datem rezervovali alespoň jednodenní pobyt s datem do konce října a prokážou se negativním testem, který není starší než pět dnů. Výjimku mají například i osoby, které prokážou, že v posledních šesti měsících překonaly nákazu.

Německo - Německo zařadilo od 10. září na seznam rizikových oblastí nejprve Prahu a později i Středočeský kraj. Od 25. září je mezi rizikové oblasti zařazená celá ČR. Pro vstup do Německa z rizikové oblasti je ve všech spolkových zemích povinná 14denní karanténa. Ve většině spolkových zemí platí možnost výjimky z povinné karantény v případě, že byl proveden test s negativním výsledkem. Sasko přijalo výjimky, podle kterých je možné do této spolkové země vstoupit z Česka na 24 hodin.

Nizozemsko - Nizozemsko nejprve 15. září s okamžitou platností zařadilo mezi rizikové regiony Prahu. Země pak 22. září zařadila celou ČR kvůli koronaviru mezi rizikové země. Lidé musí po příjezdu do karantény, a to i s negativním testem na covid-19.

Norsko - Lidé přijíždějící do země z ČR musejí s platností od 8. srpna strávit deset dní v karanténě. Po dobu karantény je třeba setrvat na jedné pevné adrese, ubytování v kempech, pod stanem ani turistika obytným vozem nesplňují podmínky pobytu v karanténě. Negativní test na covid-19 se nevyžaduje a nelze jím nahradit nástup do karantény po příjezdu do země.

Rakousko - Země již od 28. září zařadila Prahu mezi rizikové oblasti. Od soboty 31. října bude Rakousko nově vyžadovat od cestovatelů z ČR negativní test na koronavirus, který není starší než 72 hodin. Výjimku z nařízení mají mít například pendleři, dojíždějící studenti nebo lidé, kteří jezdí pravidelně na návštěvy za rodinou.

Rumunsko - Země zařadila Česko na seznam rizikových států s platností od 7. října. Po příjezdu do Rumunska budou muset lidé nastoupit do dvoutýdenní karantény. Pokud budou mít po osmém dni v ní negativní test na koronavirus, budou moci desátý den izolaci předčasně opustit. Výjimku rumunská vláda stanovila pro lidi, kteří budou chtít v Rumunsku strávit méně než tři dny.

Řecko - Češi mohou do země od 28. září jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72 hodin. Tuto povinnost zavedla řecká vláda pro cestující leteckou dopravou z ČR. Na pozemních hranicích umožňuje Řecko vstup do země pouze s negativním testem pro cestující ze všech zemí už od 15. července, s výjimkou nutných důvodů. Povinnost negativních testů oznámily Atény pro letecké cesty z ČR už v polovině srpna. Tehdy ji ale nakonec zrušily po jednání premiéra Andreje Babiše a české diplomacie s řeckou vládou.

Slovensko - Země od 18. září zařadila ČR mezi rizikové země. Při cestě na Slovensko musí lidé až na výjimky předložit negativní výsledek testu na koronavirus ne starší 72 hodin nebo nastoupit do karantény a následně podstoupit test. Výjimku z omezení mají mimo jiné pendleři, studenti, pedagogové, zdravotníci či sportovci. Od soboty 24. října do neděle 8. listopadu 2020 platí na Slovensku zákaz vycházení.

Slovinsko - ČR bylo od 6. srpna na slovinském seznamu zemí, pro jejichž občany je při vstupu do země až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Od 29. září je celá ČR zařazena na červený seznam. Výjimky z povinné dvoutýdenní karantény mají občané, kteří předloží negativní test na koronavirus, dále pendleři a povolen je i tranzit za předpokladu, že jeho doba není delší než 12 hodin.

Švýcarsko - Země zařadila ČR na seznam rizikových států. Od 14. září musejí lidé po příjezdu z Česka do desetidenní karantény. Tranzit je povolen.

Témata:  Česko Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy