Zastropování cen energií ušetří domácnostem celkem běžně i více než 100 tisíc korun ročně. Záleží na zdroji energie, v případě elektrokotle bude úspora více než dvojnásobná než při využívání čerpadla

Komentář Lukáše Kovandy: Zastropování cen energií, pro něž se včera rozhodla vláda, přinese různým domácnostem různě vysokou úsporu. Klíčové z hlediska výše úspory je pochopitelně to, jaký zdroj energie daná domácnost využívá. Záleží ovšem i na tom, kolik má domácnost členů. Či zda bydlí v bytě nebo v rodinném domku.

CZK
reklama

Například rodina s dětmi bydlící v rodinném domku, jež jako zdroj energie k vytápění a ohřevu vody používá elektrokotel, dosáhne v příštím roce úspory 116 500 korun (viz tabulka níže). Výpočet vychází z energetické kalkulačky na www.tzb-info.cz a z vládního odhadu cen energií v příštím roce.

Pokud rodina a dětmi využívá běžný plynový kotel, ušetří díky zastropování zhruba 83 tisíc korun. Úspora při využívání tepelného čerpadla se bude pohybovat kolem 45 tisíc korun ročně.

Celkově tak úleva domácnostem a živnostníkům může stát vyjít zhruba na 200 miliard korun ročně. Takto mohutné dotace, realizované z velké části na dluh, zřejmě budou alespoň částečně demotivovat od přechodu k instalaci zařízení využívajících k výrobě elektřiny obnovitelné zdroje. Jejich celková výhodnost se totiž relativně snižuje.

Vláda chce výdaje spjaté se zastropováním financovat z válečné daně, dividend státních podniků a výnosů z prodeje emisních povolenek. Desítky miliard korun ale bude muset doplatit peněz daňových poplatníků, resp. z navýšeného veřejného dluhu.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky