Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO: Evropu čeká se začátkem školního roku obtížný moment

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Evropu čeká se začátkem nového školního roku obtížný okamžik v boji s koronavirem. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Na půdě WHO vznikla dnes také nová evropská komise, která má vyhodnotit dosavadní vývoj pandemie a stanovit zásady boje proti šíření virů do budoucna, informovala agentura DPA.

"Dosud víme, že školní prostředí nebylo hlavním hybatelem epidemie," uvedl Kluge. V poslední době se ale podle něj objevuje stále více důkazů o tom, že děti hrají důležitou roli při přenosu viru a to především v různých smíšených skupinách, kde se od nich nakazí dospělí. Právě mezi dětmi a mladistvými se přitom SARS-CoV-2 šířil v letních měsících ve zvýšené míře.

"Mladí lidí nemusí nutně (na covid-19) zemřít, ale je to tornádo s dlouhým ocasem. Je to multiorgánová nemoc, virus tedy napadá plíce, ale i srdce a další orgány," upozornil Kluge. Nebezpečím podle něj je také to, že se od mladých nakazí starší lidé, u nichž je průběh covidu-19 obvykle vážnější.

Kluge zároveň vyjádřil přesvědčení, že svět je na případnou druhou vlnu pandemie připraven mnohem lépe, než byl připraven na počátku roku. "V únoru nás rychlost a míra pustošení zaskočila... Nyní mnohem lépe víme, co funguje," uvedl.

Na půdě evropské WHO dnes vznikla Panevropské komise pro zdraví a udržitelný rozvoj, která má přijít s doporučeními, jak se poučit z dosavadního vývoje pandemie. Podle svého předsedy, bývalého italského premiéra Maria Montiho, se komise soustředí především na sociální a hospodářské otázky spojené s pandemií. "Toto není první pandemie a nebude ani poslední," uvedl člen komise Martin McKee.

Témata:  WHO školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy