Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na světě se podle WHO zkouší 11 očkovacích látek proti koronaviru

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Hlavní události posledních týdnů kolem vývoje vakcíny proti koronaviru (EK chce pružnější pravidla pro schvalování vakcíny).

30. dubna - Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy maximálně urychlí vývoj vakcíny proti koronaviru: "Co jen člověk může udělat, bude uděláno. Doufám, že budeme mít vakcínu a půjde to tak rychle, jak to svět ještě neviděl," slíbil novinářům v Bílém domě. Za projekt vývoje vakcíny ponese prý sám odpovědnost.

4. května - Projekt společného vývoje vakcíny proti covidu-19 oznámily český Státní zdravotní ústav (SZÚ), Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Zatím je v první, laboratorní fázi, budou další dvě. Vývoj bude podle šéfky výzkumného týmu, poslankyně za ANO a přednostky oddělení preventivní kardiologie IKEM Věry Adámkové trvat měsíce a stát nižší desítky milionů korun.

- Na dárcovské konferenci svolané Evropskou komisí ve prospěch vývoje vakcíny a léků proti koronaviru se za den vybralo 7,4 miliardy eur. Český premiér Andrej Babiš jménem visegrádské skupiny slíbil tři miliony. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko věnují shodně po tři čtvrtě milionu eur.

15. května - Virologové Zdravotního ústavu v Ostravě vyvinuli vlastní metodu k testování protilátek proti koronaviru, která je přesnější než komerční testy a rychlotesty. Metoda bude přínosem hlavně u dárců plazmy, která se podává lidem s těžším průběhem covidu-19.

- Americká laboratoř Moderna oznámila, že úvodní fáze klinických testů jí vyvíjené vakcíny proti koronaviru přinesla "pozitivní předběžné údaje". Podle vyjádření firmy vzbudila vakcína pojmenovaná mRNA-1273 u osmi testovaných lidí podobně silnou imunitní odezvu, jakou vědci pozorují u osob, kteří se virem přirozeně nakazili. Kompletní výsledky ze studie na všech 45 testovaných lidech zatím nejsou k dispozici.

21. května - Britské univerzity v Oxfordu a Brightonu zahájily rozsáhlou studii, která má zjistit, zda mohou mít dva léky proti malárii preventivní účinky proti onemocnění covidem-19. Jedním z testovaných léků je i hydroxychlorochin, který podle svých slov preventivně užívá americký prezident Donald Trump. Výsledek studie se očekává na konci tohoto roku.

30. května - Podle čínské komise pro dohled nad státním majetkem SASAC by v Číně vyrobená vakcína proti koronaviru mohla být připravená pro trh už koncem letošního roku. Vakcíny vyvinuly Ústavy biologických produktů ve Wu-chanu a v Pekingu. Očkovací látky obou ústavů už postoupily do druhé fáze klinických testů.

5. června - Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Vakcínu s pracovním názvem AZD1222 vyvíjí ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10.000 dobrovolnících. Ačkoli klinické testování není dosud u konce, chce firma mít k dispozici zásoby, jakmile budou známy výsledky testování. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

12. června - Podle eurokomisařky Stelly Kyriakidisové státy EU podporují plán Evropské komise na společný nákup několika vyvíjených vakcín proti nemoci covid-19. Prohlásila to po videokonferenci unijních ministrů zdravotnictví. Brusel chce "předplacením" očkovacích látek až u šestice výrobců zajistit, aby měly státy dostatek dávek ve chvíli, kdy bude vakcína oficiálně dostupná.

13. června - Vlády Itálie, Německa, Francie a Nizozemska podepsaly smlouvu s firmou AstraZeneca o dodávce připravované vakcíny proti covidu-19. Státy zaplatí 750 milionů eur (20 miliard korun) firmě AstraZeneca za 300 milionů dávek vakcíny. Uvedené země budou také moci nakoupit dalších 100 milionů dávek. Itálie podle mluvčího z dohodnuté sumy zaplatí 185 milionů eur (pět miliard korun), což pokryje 75 milionů očkovacích dávek. Testování vakcíny by mělo být u konce na podzim a před začátkem nadcházejícího roku by se mohly začít distribuovat první dávky.

15. června - Německá vláda oznámila, že vstoupí do německé společnosti CureVac, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru. Do firmy vloží 300 milionů eur (osm miliard Kč), a získá v ní tak 23procentní podíl. Firmu podle dřívějších zpráv lákal americký prezident Donald Trump, aby se přesunula do Spojených států, nebo aby jim lék exkluzivně poskytla. Firma CureVac dostala 17. června jako druhá v Německu (po firmě BioNTech) povolení k zahájení testů na lidech.

16. června - Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se nyní na celém světě na lidech testuje 11 možných očkovacích látek proti koronaviru.

17. června - Evropská komise chce urychlit testování vakcín proti koronaviru, aby k nim mohli lidé získat přístup již příští rok. Unijní exekutiva navrhla dočasné zmírnění přísných pravidel pro schvalování očkovacích látek obsahujících geneticky modifikované organismy.

Témata:  očkování Koronavirus COVID-19 WHO

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy