Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve většině škol se učí bez roušek, na kulturu může více lidí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Od úterý se bude moci ve většině českých škol učit bez roušek. Povinnost zůstává pouze v krajích Zlínském, Jihočeském a Libereckém. Zvýší se rovněž počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku. Podmínky testování se v kultuře sjednotí s restauracemi. Rozhodla o tom dnes vláda. Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje. Laboratoře v neděli odhalily 90 nakažených, což je nejméně od loňského 13. července.

Povinnost nosit roušku se už nebude vztahovat ani na všechny předškoláky místo dosavadní výjimky pro děti do dvou let. Ochranu dýchacích cest není nutné mít ani u zkoušky na vysokých školách či maturity, pokud se dodrží požadovaný dvoumetrový rozestup mezi účastníky. Ve školách je ale nutné mít stále roušky nasazené při přestávkách a ve společných prostorách.

Ve stejných krajích jako ve školách už nebude stát od úterý vyžadovat ani nošení roušek v zaměstnání, pokud lidé mají své místo v kanceláři. Ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji zůstávají přísnější opatření, protože se v nich takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, drží nad hodnotou 30.

K prokázání bezinfekčnosti budou všude platit všechny druhy testů včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Na různé podmínky pro návštěvy restaurací a kulturních zařízení si v minulých dnech stěžoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Na kulturních akcích bude možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou s výjimkou konzumace v hledišti.

Od úterý bude zatím stále platit, že je možné naplnit jen polovinu hlediště venku i uvnitř. Od 14. června pak bude kapacita venku už bez omezení, pro vnitřní sály stále budou moci pořadatelé využít jen polovinu. Uvnitř budou moci i nadále být jen usazení diváci, venku bude možné od 14. června prodávat i lístky na stání s tím, že na každého diváka musí vyjít čtyři metry čtvereční.

Bazény, wellness centra či sauny mohou od úterý naplnit kapacitu na 50 procent. V provozech nebudou návštěvníci muset nosit roušky.

Od 21. června budou smět do České republiky bez omezení lidé z celé Evropské unie a Srbska, pokud splní pravidla pro očkování, testování či prodělání nemoci. Podobný režim nyní platí pro občany Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska či Chorvatska. Do Česka mohou přijet bez omezení, pokud jsou alespoň 22 dní po podání první dávky vakcíny proti covidu-19.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje koncem týdne spustit registraci k očkování pro cizince, kteří v Česku nemají veřejné zdravotní pojištění. Očkováni budou látkou od Pfizer/BioNTech. Vakcínu a její aplikaci si budou sami platit, cena nepřesáhne 850 korun.

Druhou dávku vakcíny Moderna bude nově možné podat 25 až 35 dní po první dávce, dosud to bylo 38 až 42 dní. U vakcíny Pfizer/BioNTech, kterou dostaly více než tři čtvrtiny očkovaných, zatím změna nebude. Zdravotníci v Česku dosud aplikovali 5,87 milionu dávek očkování proti covidu-19. Ukončené očkování má 1,74 milionu lidí.

Hospitalizovaných s covidem v České republice k neděli ubylo na 281, ve vážném stavu bylo v nemocnici 45 nakažených. Obě čísla byla naposledy nižší v první polovině loňského září.

Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel klesl pod 22. Ještě před měsícem byl tento údaj nad 100.

Témata:  školství Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:18

11. července 2024 4:30

Oscarový herec George Clooney vyzval demokraty, ať vymění Bidena

Oscarový herec a významný sponzor americké Demokratické strany George Clooney ve středu vyzval prezidenta Joea Bidena k ukončení jeho volební kampaně. V článku pro New York Times Clooney také apeloval na ostatní představitele strany, aby na srpnovém zasedání vybrali jiného kandidáta.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy