Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka na Ukrajině začíná. Putinova vojska zahájila plnou invazi. Akcie padají, česká koruna prudce oslabuje, ropa letí nad 100 dolarů za barel, zlato citelně zdražuje

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Ruský prezident Vladimir Putin právě spouští plnou invazi na Ukrajinu. Začíná válka. Bude mít primárně geopolitické dopady. Ale pochopitelně i sociální a ekonomické, zřejmě katastrofální. A to i v dalších částech Evropy, než je Ukrajina. Už brzy ji pocítí třeba i čeští motoristé. Ropa letí nad 100 USD/barel. Lze očekávat nárůst cen pohonných hmot v ČR k úrovním kolem 40 Kč/l.

Koruna prudce znehodnocuje na letošní minima, což zdražení pohonných hmot jen dále podpoří. Jen otázkou času se zdá být, než se vrátí nad úroveň 25 Kč/euro. Společně s polským zlotým a maďarským forintem patří totiž koruna mezi měny, které válka na Ukrajině oslabí vůbec nejvíce. Vůči dolaru, bezpečnému útočišti, slábne také euro. Zpevňuje naopak švýcarský frank, který je nyní vůči euru nejsilnější od roku 2015.

Roli bezpečného útočiště pro časy války vedle amerického dolaru a švýcarského franku učebnicově plní také zlato. V reakci na Putinův vpád na Ukrajinu a tamní vyhlášení stanného práva žlutý kov vzlétl ke svému více než ročnímu maximu. Míří k úrovni 2000 dolarů za troyskou unci.

Akciové trhy dnes podle všeho zažijí volný pád. Válka již poznamenala obchodování v Asii. V Evropě a v USA se teprve řádně obchodovat začne. Dařit se však bude surovinám, nejen ropě. Tedy i třeba akciím těžebních firem. Posílit by také mohli akcie zbrojařských firem.

Témata:  válka Rusko Ukrajina ekonomika komentář

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 15:27

Kvalita v každé kapce: Rozhovor s úspěšným výrobcem ovocných sirupů a minerálních vod

Přečtěte si o tom, jak jedna firma vybudovala své jméno díky kvalitě a inovativním obalům. Jak se jí podařilo rozšířit nabídku a udržet vysoký standard? Jaké výzvy přináší nákup surovin v zahraničí, a jakou roli hraje euro? Rozhovor s majitelem a jednatelem společnosti Kitl Janem Vokurkou.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy