V zahraničí bylo na začátku víkendu kolem 400 tisíc Čechů

V zahraničí bylo na začátku víkendu stále asi 400.000 Čechů, kterým operátoři rozeslali SMS s informacemi k jejich návratu do ČR kvůli situaci kolem koronaviru. Jejich počet by se podle očekávání měl do dneška snížit s tím, jak se budou vracet z prázdnin. ČTK to řekl mluvčí Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Ilustrační fotografie

Všichni obyvatelé ČR s mobilem v zahraničí dostali zprávu od ministerstva dopravy, která je ujišťuje, že se mohou vrátit do Česka: "ČR informuje: Kdy se chystáte domů? A jak? I přes mimořádná opatření vás chceme ubezpečit, ze se do ČR lze jednoduše vrátit. Informace k aktuální situaci v dopravě najdete na www.mdcr.cz".

Pro informování lidí v cizině jsou SMS podle Grunda vhodnější než jejich využití k plošnému informování všech občanů ČR jako se to stalo v sobotu. Informace o zavřených obchodech se kvůli velkému množství SIM karet k některým zákazníkům dostala až dnes ráno.

"Rozesílání hromadných SMS probíhá maximální rychlostí, kterou jsou systémy operátorů schopny zajistit. Bohužel, při obesílání celé populace nejde o nejefektivnější způsob komunikace - systémy jsou schopny poslat maximálně stovky SMS za vteřinu, takže obeslání 10,5 milionu lidí trvá řadu hodin. Samozřejmě existují mnohem rychlejší informační kanály - občanům doporučujeme především sledovat média a oficiální internetové zdroje informací," podotkl Grund.

Operátoři dále posílají uvítací SMS s aktuálními informacemi v souvislosti s koronavirem všem lidem, kteří se vrátí ze zahraničí a jejich mobil se poprvé přihlásí k domácí sítí. O dalším obesílání Čechů v cizině se rozhodnou po dohodě s ministerstvem zdravotnictví příští týden.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky