Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Praze 5 a 6 se ode dneška rozšiřují zóny placeného stání

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ode dneška se rozšiřují zóny placeného stání v Praze 5 a 6 na další oblasti. V šesté městské části se regulace parkování zavádí na Dědině, v Dolní Liboci, na Bateriích nebo v části Ořechovky a Hanspaulky. V Praze 5 to bude například na Malvazinkách či v Košířích.

Parkovací zóny zavedly radnice obou městských částí na vybraných částech v roce 2016. Poprvé byly rozšířeny v následujícím roce a s dalším rozšířením musejí řidiči počítat od dneška. K rozšíření přistoupí od 2. prosince také Praha 4.

Modré zóny jsou určeny rezidentům. Bez omezení na nich mohou parkovat pouze obyvatelé městské části s platným parkovacím oprávněním. Ostatní motoristé mohou v modrých zónách parkovat po dobu až tří hodin, a to po zaplacení prostřednictvím takzvaných virtuálních parkovacích hodin na webu Parkujvklidu. Na tomto portálu najdou zájemci také přehled parkovacích zón a další informace a rady. V zónách označených bílými přerušovanými čarami na vozovce je povoleno smíšené parkování pro rezidenty i ostatní motoristy, kteří zaplatí v parkovacím automatu nebo přes aplikaci.

Zóny se v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16. Samy parkovací zóny provozují radnice 13, 16 a 22. Od roku 2016 fungují v Praze 5, 6 a 8 a od července 2018 se rozšířily i na Prahu 4. Od 6. ledna je v Libni a Vysočanech zavede Praha 9. Do systému se chce zapojit také desátá část.

Magistrát v loňském roce na parkovném vybral v Praze 1 až 8 přes 650 milionů korun, což je o asi 130 milionů meziročně více. Rezidenti ročně zaplatí za parkovné 1200 korun, nižší sazbu mají hybridní vozy, zdarma parkují elektromobily.

Témata:  Praha parkování

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy