Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V ČR je nyní rekordní počet nakažených koronavirem. O druhou vlnu se nejedná, říká Prymula

Koronavirus Covid-19
Koronavirus Covid-19
Foto: Pixabay

V Česku je nyní rekordních 4764 nakažených koronavirem. Zhruba o 30 případů tak bylo překonáno dosavadní maximum z první poloviny dubna. V sobotu laboratoře v ČR odhalily 113 nových případů, denní přírůstek popáté v řadě překročil stovku. Od března se v zemi nakazilo 13.855 lidí, vyléčilo se jich 8733, obětí je 358.

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30. Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví a bývalého šéfa krizového štábu Romana Prymuly nárůst počtu případů s těžkým průběhem není tak velký, aby zatěžoval zdravotní systém tak, že by šlo hovořit o příchodu druhé vlny epidemie.

"To číslo (4764 aktuálně nakažených) nereflektuje úplně, co se děje v systému. Mnoho lidí vylučuje virus, ale průběh nemoci je u nich klinicky zanedbatelný. Když se podíváme na zátěž systému, tak jsme asi na 131 hospitalizovaných, z těžších případů pouze deset je na ventilaci a jeden na mimotělním oběhu. Takže situace není úplně srovnatelná s tím, co tu bylo na začátku první vlny," řekl Prymula České televizi. Ani denní přírůstky nedosahují 300 až 400 nově nakažených denně, což by podle Prymuly napovídalo příchodu druhé vlny epidemie.

Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji, kde hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Nemoc covid-19 se objevila například v Městské nemocnici Ostrava, na dětském táboře ve Štramberku nebo v různých podnicích na Ostravsku, Novojičínsku i Frýdecko-Místecku. Podle epidemiologů se nákaza šíří do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let.

Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku na 100.000 obyvatel zhruba 47 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů ČR. V sousedním Frýdecko-Místecku je to 37 nakažených na 100.000 obyvatel, na Novojičínsku přibližně 15 nakažených na 100.000 obyvatel a na Ostravsku je jich méně než deset.

Třetím nejpostiženějším regionem Česka je podle této statistiky momentálně Mělnicko, kde mají za uplynulý týden 23 nakažených na 100.000 obyvatel. Lokální ohnisko se tam objevilo v Čečelicích. Jde o brigádní pracovníky zemědělské firmy, kteří jsou na ubytovně, u deseti z nich testy ukázaly onemocnění covid-19.

Lokální ohnisko je i ve Vlčnově na Uherskohradišťsku. Od soboty musejí lidé v obci povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 lidmi, je nutné při nich dodržovat rozestupy. V sobotu tam hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění. Zavřená zůstává multioborová jednotka intenzivní péče Uherskohradišťské nemocnice, kde testy v uplynulých dnech potvrdily covid-19 u deseti zaměstnanců a jednoho pacienta. Uherskohradišťsko hlásí za sedm dní téměř 18 případů nákazy na 100.000 obyvatel.

V Moravskoslezském kraji bylo od vypuknutí epidemie potvrzeno 3998 případů covidu-19. V Praze bylo zaznamenáno 2757 případů a ve středních Čechách 1417. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 220 nemocných, následuje Vysočina s 239 případy.

S covidem-19 zemřelo nejvíc lidí v Praze a nejméně ve Zlínském kraji. U většiny nakažených má ale nemoc mírný průběh. S koronavirem bylo v sobotu hospitalizováno 135 lidí, těžký průběh mělo 21 z nich.

Laboratoře dosud provedly více než 618.000 testů. V pátek testovaly bezmála 4000 lidí, pozitivních jich bylo 3,29 procenta. Vyplývá to z revidovaných údajů ministerstva. Ve čtvrtek byl podíl nakažených k testovaným 3,75 procenta a ve středu 3,56 procenta. Sobotní počet testů zveřejní resort dnes v 17:30.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Česko Roman Prymula

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2024 10:50

4. prosince 2024 9:54

3. prosince 2024 11:37

MPSV chystá rekordní investice: Na sociální služby půjde příští rok 28,5 miliardy korun

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje na příští rok poskytnout 28,5 miliardy korun na dotace pro financování sociálních služeb. Tato částka opět meziročně narůstá, což odráží zvyšující se náklady na jejich provoz. Většina prostředků je alokována krajům, které je následně přerozdělují jednotlivým poskytovatelům. Financování sociálních služeb v ČR vychází z více zdrojů, přičemž dotace ze státního rozpočtu dlouhodobě pokrývají přibližně 40 % celkových nákladů. Další financování mohou poskytovatelé získávat například z evropských fondů.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy