Test na covid bude nutný po návratu do ČR ze všech zemí, požadovat ho musí i v práci

Test na covid-19 bude nutný při návratu do České republiky ze všech zemí, rozhodla dnes vláda. Zaměstnavatelé současně nesmějí vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu, řekl po zasedání kabinetu novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ilustrační fotografie
reklama

Oproti původním plánům se povinnost testovat nebude týkat návratů po cestě po Česku, podle Vojtěcha to odmítla Legislativní rada vlády.

"Zavádíme systém, že když člověk přijede z jakékoliv země, musí být otestován," řekl Vojtěch. Dál platí, že režim bude odlišný v případě návratů podle míry rizika, kterou dané zemi úřady přiřadily. "Zaměstnance, kteří byli v zahraničí, považujeme za největší riziko. Uvažovali jsme o testování každého, kdo byl nepřítomný v práci, ze strany Legislativní rady vlády to bylo posouzeno, že to možné není," dodal. Plán má bránit nekontrolovanému šíření varianty covidu-19 delta.

U zeleně a oranžově označených zemí s nízkým, respektive středním rizikem nákazy bude podle Vojtěcha nově jednotný režim. "Pokud člověk přijede ze zelených nebo oranžových zemí, bude muset vyplnit příjezdový formulář a být testován alespoň antigenním testem ne starším než 48 hodin, nebo PCR testem ne starším než 72 hodin," shrnul Vojtěch. Pravidla neplatí pro očkované dvěma dávkami či lidi, kteří covid prodělali v posledních 180 dnech.

"V tomto směru se mění povinnosti pro zaměstnavatele, kdy zaměstnavatel nevpustí na pracoviště osoby, které se vrací ze zahraničí, pokud se neprokážou negativním výsledkem testu," řekl Vojtěch. U zelených a oranžových zemí bude možnost si test do pěti dnů udělat, do té doby musí nosit zaměstnanec respirátor nejméně třídy FFP2, doplnil.

U červených a tmavě červených zemí, kde je vysoké a velmi vysoké riziko nákazy, podle Vojtěcha nově nemusí do samoizolace či jakýkoliv test plně naočkovaní lidé. "Ti takzvaně nemusí nic řešit. U ostatních platí podmínky samoizolace pět dní a pak PCR test, jak to platí už nějaký čas," řekl.

Viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza pravidla na twitteru ocenil. "Je dobře, že vláda stanovila jasná pravidla testování pro návrat do práce po dovolených. Rizik je už tak dost - a bylo by zbytečným rizikem navíc, kdyby lidé po dovolené nakazili kolegy v práci," uvedl. Vojtěch podle něj naslouchal názorům Hospodářské komory i Svazu průmyslu a dopravy.

Plošné testování v zaměstnání, které skončilo s červnem, by podle Vojtěcha přicházelo v budoucnu v úvahu, když by byla vyšší incidence výskytu nových případů, například přes 25 na 100.000 obyvatel ve všech regionech ČR. "Myslím si, že teď aktuálně je pro nás nejdůležitější zamezit importu, který vidíme jako nejvíce rizikový," uvedl.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky