Středočeský kraj zastavil kauzu Babišova střetu zájmů. Výběr kauz spojených s premiérem

Výběr kauz spojených s premiérem Andrejem Babišem (65; ANO; Středočeský krajský úřad pravomocně zastavil přestupkové řízení s premiérem Babišem týkající se možného střetu zájmů).

Andrej Babiš
reklama

Kauza spolupráce s StB:

Podle archivních dokumentů byl Babiš, někdejší člen komunistické strany, od roku 1982 tajným spolupracovníkem totalitní tajné policie. Babiš to odmítá a vedl kvůli tomu soudní spor na Slovensku. Slovenské nižší soudy mu nejprve daly za pravdu, po zásahu ústavního soudu ale Babišovu žalobu, že je evidován jako agent neoprávněně, zamítly. Babiš se nyní prostřednictvím ústavní stížnosti snaží zvrátit rozhodnutí slovenských soudů. Loni v prosinci Babiš neuspěl s žalobou na Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.

Kauza Čapí hnízdo:

Babiš čelil trestnímu stíhání v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Babišovu Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Letos 13. září Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) zastavilo trestní stíhání premiéra Babiše i ostatních obviněných (stíhání Babišova syna Andreje Babiše mladšího bylo už dřív z kauzy vyčleněno). Šéf MSZ Martin Erazím sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně byla určena evropská dotace. Usnesení ještě posoudí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který ho může potvrdit i zrušit.

Kauza možného střetu zájmů:

V předběžných auditních zprávách Evropské komise (EK), které do ČR dorazily na přelomu letošního května a června, se uvádí, že Babiš má stále vliv v holdingu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání zemědělských dotací z evropských fondů. Česká republika by kvůli tomu mohla vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun. Obsah druhé, která se týkala zemědělských dotací, není známý. Kvůli ní ale tehdy Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) uvedl, že nebude Agrofertu proplácet dotace od února 2017, kdy Babiš firmu do vložil svěřenských fondů. Babiš vracení peněz vyloučil.

Přestupkové řízení týkající se možného střetu zájmů:

Kromě EK se Babišovým možným střetem zájmů zabýval také Městský úřad v Černošicích, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije. Černošický úřad vedl s premiérem správní řízení. Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert. Poprvé černošický úřad v premiérově kauze rozhodl letos v lednu, dospěl k závěru, že Babiš přestupek spáchal a uložil mu pokutu 200.000 korun. Babiš se odvolal a případ převzal krajský úřad, který v březnu rozhodnutí černošického úřadu zrušil a věc vrátil k novému projednání. Odbor přestupků městského úřadu vydal nové rozhodnutí 2. srpna, výsledek řízení nezveřejnil. Babiš se opět odvolal a černošický úřad postoupil spis odvolacímu orgánu, tedy krajskému úřadu. Deník Právo dnes uvedl, že krajský úřad ve čtvrtek 26. září přestupkové řízení s Babišem pravomocně zastavil.

Kauza korunových dluhopisů:

Kauza spojená s Babišovým podnikáním se v květnu 2017 stala důvodem jeho odchodu z vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Šlo o nákup korunových dluhopisů Agrofertu, jejichž výhoda spočívá v tom, že držitel v podstatě neplatí ze získaných úroků daň z příjmu. Sobotka nejprve oznámil, že se rozhodl podat demisi vlády kvůli Babišovým majetkovým poměrům a finančním transakcím. Babiš byl podle něj ve střetu zájmů, když mu podléhala finanční správa, která by měla vyšetřit nákup dluhopisů. Sobotka nakonec demisi nepodal, což vyústilo v ostrý konflikt s prezidentem Milošem Zemanem. Poté navrhl Babišovo odvolání, což Zeman po průtazích udělal.

Kauza zveřejněných odposlechů:

Pozornost a kritiku vzbudily nahrávky zveřejněné v roce 2017 na twitterovém účtu Šuman, na kterých se Babiš urážlivě vyjadřuje o členech vlády a mluví o článcích v médiích, která mu dříve patřila. Na jedné z nahrávek novinář Marek Přibil předává Babišovi dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování. Babiš v říjnu 2017 oznámil, že se kvůli aktivitám twitterového účtu Šuman rozhodl podat trestní oznámení. Reagoval tak na zveřejnění dokumentů o Farmě Čapí hnízdo.

Kauza pobytu Babišova syna na Krymu:

Loni v listopadu server Seznam Zprávy zveřejnil reportáž, ve které mu premiérův syn Andrej Babiš mladší řekl, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Ruskem okupovaném Krymu, aby nemohl vypovídat k Čapímu hnízdu. Premiér to odmítl a řekl, že jeho syn je psychicky nemocný. Syn premiéra poslal loni v lednu policii podle Českého rozhlasu - Radiožurnálu e-maily, v nichž psal, že byl unesen kvůli kauze Čapí hnízdo. Policisté z Prahy 1 pak ale prověřování případu ukončili, žádný zločin se podle nich nestal. Případ únosu později policie znovu otevřela. Reportáž byla rozbuškou krize, která vyvrcholila 23. listopadu hlasováním o nedůvěře vládě, jež ale Babišův kabinet přestál.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky