Slovensko navzdory sankcím umožnilo ruské firmě letecky dopravit jaderné palivo

Slovensko navzdory uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla umožnilo stroji ruské společnosti Volga Dnepr Airlines přistát na Slovensku s nákladem jaderného paliva pro největšího slovenského výrobce elektřiny, firmu Slovenské elektrárne. ČTK o tom informovalo ministerstvo hospodářství, podle kterého byla pro zmíněný let využita v souladu s příslušnými předpisy výjimka.

Ilustrační fotografie

Atomové elektrárny mají na Slovensku největší podíl na výrobě elektřiny a země využívá jaderné palivo z Ruska. Pozice jádra ve slovenské energetice ještě stoupne po připravovaném spuštění dokončeného třetího bloku jaderné elektrárny v Mochovcích.

Výjimku z uzavření vzdušného prostoru pro ruské stroje lze podle ministerstva hospodářství využít při přepravě nejen jaderného paliva, ale i humanitární pomoci. Slovensko při zajištění zmíněného letu spolupracovalo s Polskem. Letadlo s jaderným palivem přistálo na bratislavském letišti dnes ráno.

Ministři zahraničí EU se v neděli dohodli, že evropský blok uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. K tomuto kroku už dříve přistoupily některé země včetně České republiky.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky