Skončil stav pandemické pohotovosti, lidé už si nemusejí zakrývat nos a ústa

V Česku skončil stav pandemické pohotovosti a s ním veškerá plošná protikoronavirová opatření. Dneškem tak končí povinnost zakrývat si nos a ústa, která dosud ještě platila ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené. Také už není možné nechat se jednou za měsíc zdarma preventivně otestovat na covid-19, zdravotní pojišťovny budou hradit jen testy na žádanku od lékaře.

Ilustrační fotografie
reklama

Roušky či respirátory museli lidé v ČR kvůli koronaviru nosit s přestávkami od 19. března 2020, v první vlně epidemie z rozhodnutí vlády Andreje Babiše (ANO) dokonce i venku bez přítomnosti dalších lidí. Předloni v létě zůstala povinnost jen v metru a v Praze při vnitřních akcích pro více než sto lidí, loni v létě i přes útlum epidemie museli lidé dál nosit respirátory v hromadné dopravě a vnitřních prostorech. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) povinnost zakrývat si nos a ústa postupně zmírňoval od poloviny března. Dneškem zcela skončila.

Zrušení stavu pandemické pohotovosti, který mimo jiné umožňoval vydávat protikoronavirová opatření bez nutnosti vyhlášení nouzového stavu, schválila ve středu Sněmovna. S ohledem na vývoj epidemie již není důvod pro další plošná opatření, řekl poslancům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Přes ukončení povinnosti zakrývat si nos a ústa by podle něj bylo dobré, aby lidé nosili roušky třeba v ambulancích a na urgentních příjmech.

Válek původně sliboval, že termín, kdy bude možné stav pandemické pohotovosti ukončit, oznámí na únorové schůzi Sněmovny. Mluvilo se tehdy o tom, že pandemická pohotovost by mohla skončit v březnu. Vláda ale nakonec návrh na ukončení pohotovosti schválila teprve minulou středu s tím, že by mohl platit od 3. května. Sněmovna se k tomu ale kvůli opozičním obstrukcím dostala teprve ve středu večer.

Vláda v návrhu pro Sněmovnu upozornila na to, že pokud by se epidemická situace zhoršila, bude potřeba stav pandemické pohotovosti obnovit. Epidemie v Česku ale v současnosti nadále zpomaluje, denní počet nových případů nákazy se v posledním týdnu nedostal přes 2000. V přepočtu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní v ČR testy potvrdily 81 nově nakažených, což je nejméně od poloviny loňského října.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky