Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skiareály žádají vládu o otevření, ideálně od soboty

Lyžování, ilustrační fotografie
Lyžování, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Skiareály a zástupci cestovního ruchu a sportu žádají vládu o otevření středisek, ideálně od této soboty a bez ohledu na termín změny současného pátého stupně pohotovosti systému PES na čtvrtý. Provozovatelé lyžařských areálů jsou připraveni zavést bezpečný režim. Každý další den uzavření je podle nich pro ně fatální a začátek provozu například až od poloviny února by jejich situaci už nepomohl. Vyplývá to z výzvy, kterou provozovatelé zimních středisek a zástupci profesních organizací zaslali představitelům vlády.

Na horách se v těchto dnech podle provozovatelů lyžařských areálů neřízeně pohybují tisíce lidí s malými dětmi. Za současné situace jim ale nelze poskytnout základní služby ani servis k zajištění bezpečí a plynulého provozu. "Situace na horách je neudržitelná, k dalšímu prodlužování uzavírky provozu lanovek a vleků není dostatek důvodů," uvedli provozovatelé ve výzvě.

Provoz skiareálů je podle nich z epidemiologického hlediska málo rizikový, navíc při fungování je možné řízení front či nastavení přísnějších opatření, například jako po vzoru Rakouska povinnost nošení respirátorů FFP2. Lidé podle provozovatelů středisek tráví čas na horách i nyní, ale bez jakéhokoliv bezpečnostního režimu. Po spuštění provozu toto lze pozitivně ovlivnit, zvýší se možnost regulace návštěvníků, zlepší se hygiena i dodržování dalších pravidel, uvádějí provozovatelé. Podle nich se nehledě na otevření sjezdovek chystá mnoho lidí s dětmi strávit blížící se jarní prázdniny na horách, je proto třeba jim zajistit bezpečí.

Skiareály fungují v mnoha zemích Evropy, mimo jiné ve Švýcarku nebo Rakousku, kde podle profesních organizací nejsou evidovány žádné případy nákazy, které by vznikly v důsledku lyžování. Provoz lyžařských středisek ani nezvyšuje zátěž nemocnic, většina úrazů je ošetřena v horských Medical centrech.

Náhrady státu podle provozovatelů pomohou sanovat jen část nákladů a pro udržení lyžařských středisek je nutná kombinace s vlastním omezeným provozem a tržbami. "Bez těchto příjmů nastane situace, že i přes vynaložené náklady státu na kompenzace nedojde k záchraně mnoha provozovatelů v tomto sektoru," napsali dále ve výzvě.

Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun. V ČR podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel.

Témata:  Lyžování

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy