Safe Diesel rozšíří žalobu kvůli Dieselgate o dalších 1900 lidí

Společnost Safe Diesel, která zastupuje české spotřebitele poškozené v kauze dieselgate, dnes rozšíří žalobu o dalších 1900 dotčených vlastníků vozidel Volkswagen (VW).

Volkswagen
reklama

Celkem tak ve sporu firma bude zastupovat téměř 6000 klientů a pro každého z nich nárokuje odškodné 220.000 korun. Částka, kterou tak Safe Diesel po dnešku bude požadovat, bude činit 1,3 miliardy korun. Vozidel s upraveným softwarem je v České republice zhruba 165.000.

Obvodní soud pro Prahu 8 před časem nepravomocně uznal nárok na odškodnění českých majitelů sdružených pod Safe Dieselem a organizací DieselGate. Podle rozsudku z června letošního roku má VW zaplatit odškodné v celkové výši 636 milionů korun. Volkswagen se proti rozsudku odvolal.

Před čtyřmi lety americká Agentura pro životní prostředí obvinila koncern VW, že jeho turbodieselové motory jsou schopné obcházet homologační emisní měření. Řídicí jednotka motorů TDI o objemu od 1,2 do 2,0 litru poznala, kdy se vůz podrobuje emisnímu testu a přešla na ekologický režim, při kterém produkovala výrazně nižší množství škodlivin. Celkově byly tyto motory namontovány v 11 milionech aut koncernu VW po celém světě, z toho je asi 1,2 milionu škodovek.

V USA Volkswagen vyplatil jednotlivým majitelům vozů odškodné 5100 až 10.000 dolarů. Majitelům také nabídl opravu či zpětný odkup jejich vozu. V Německu již koncern akceptoval pokutu jedné miliardy eur a odškodnění se domáhají stovky tisíc vlastníků dotčených vozidel v celé Evropě.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky