Remdesivir dorazil do Česka. Lékaři ho začali podávat pacientovi

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už má k dispozici lék remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Na twitteru to dnes uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jde o muže, jenž je na speciálním přístroji, který okysličuje krev.

Ilustrační fotografie

Nemocnice získala povolení použít experimentální lék od americké firmy Gilead, který vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Společnost ale zároveň v neděli oznámila, že přestává "kvůli přílišné poptávce v posledních dnech" udělovat povolení k pokusné léčbě. Jedinou výjimku budou tvořit těhotné ženy a děti mladší 18 let.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která remdesivir označila za "nejslibnějšího kandidáta" v boji proti novému koronaviru, tento lék zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.

Česko mělo k půlnoci 1287 potvrzených případů nákazy koronavirem, řekl dnes Vojtěch. V neděli bylo podle webu ministerstva 1161 pozitivních testů, během pondělka tak přibylo 126 případů. V pondělí se z nemoci COVID-19 vyléčil sedmý pacient. Česko má zatím jednu oběť, v neděli večer zemřel pětadevadesátiletý senior v pražské Nemocnici na Bulovce, který trpěl dalšími zdravotními potížemi.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky