Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodej elektromobilů v Česku se příští rok ztrojnásobí. Bude dost veřejných nabíječek?

Nabíjecí stanice pro elektromobily
Nabíjecí stanice pro elektromobily
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Prodej nových elektromobilů na českém trhu by se měl v příštím roce více než ztrojnásobit na 3000 až 3500 vozů. Trh pravděpodobně rozhýbe zejména příchod prvního elektromobilu Citigo iV od Škody Auto. Letos do konce října prodej aut na elektřinu vzrostl o pětinu na 649 vozů. Vyplývá to z vyjádření odborníků a Svazu dovozců automobilů. Novinky v elektromobilitě o víkendu v Praze představí veletrh e-Salon.

Škoda začala přijímat objednávky na Citigo iV letos na podzim, s registracemi počítá ale až od příštího roku, kdy chce celkově na trh umístit 2500 elektromobilů. Vedle toho chce prodat 700 plug-in hybridů Superb.

Nástup na český trh hlásí i elektrická novinka od Volkswagenu, model ID.3, která slibuje dojezd 550 km. v současnosti nejvíce elektromobilů prodávají Nissan, Hyundai a Tesla.

Růst ale zřejmě čeká i výrobce klasických hybridů, které dobíjení ze zásuvky nepotřebují. Jejich průkopník, japonská Toyota, minulý týden testovala tři své hybridní modely v rámci ekologického závodu v Praze pod názvem Toyota Eco Race. Vyšlo jí, že hybridy až 73 procent jízdy po městě absolvovaly jen na elektřinu, tedy bez emisí. Spotřeba se v případě hybridní Corolly dostala až na 3,3 litru benzínu na 100 km.

Prodej hybridů v Česku se za letošních deset měsíců roku zvýšil meziročně o 70 procent na 6610 vozů.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na začátku října hovořil o tom, že v roce 2030 bude jezdit v Česku 250.000 elektromobilů. Doplnil, že je třeba urychlit budování potřebné infrastruktury. "Mělo být (v roce 2030) 25.000 veřejných nabíječek. Musíme to urychlit, protože povolení pro jednu nabíječku trvá rok a půl," řekl.

Témata:  elektromobily

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy