Prodej elektromobilů v Česku se příští rok ztrojnásobí. Bude dost veřejných nabíječek?

Prodej nových elektromobilů na českém trhu by se měl v příštím roce více než ztrojnásobit na 3000 až 3500 vozů. Trh pravděpodobně rozhýbe zejména příchod prvního elektromobilu Citigo iV od Škody Auto. Letos do konce října prodej aut na elektřinu vzrostl o pětinu na 649 vozů. Vyplývá to z vyjádření odborníků a Svazu dovozců automobilů. Novinky v elektromobilitě o víkendu v Praze představí veletrh e-Salon.

Nabíjecí stanice pro elektromobily
reklama

Škoda začala přijímat objednávky na Citigo iV letos na podzim, s registracemi počítá ale až od příštího roku, kdy chce celkově na trh umístit 2500 elektromobilů. Vedle toho chce prodat 700 plug-in hybridů Superb.

Nástup na český trh hlásí i elektrická novinka od Volkswagenu, model ID.3, která slibuje dojezd 550 km. v současnosti nejvíce elektromobilů prodávají Nissan, Hyundai a Tesla.

Růst ale zřejmě čeká i výrobce klasických hybridů, které dobíjení ze zásuvky nepotřebují. Jejich průkopník, japonská Toyota, minulý týden testovala tři své hybridní modely v rámci ekologického závodu v Praze pod názvem Toyota Eco Race. Vyšlo jí, že hybridy až 73 procent jízdy po městě absolvovaly jen na elektřinu, tedy bez emisí. Spotřeba se v případě hybridní Corolly dostala až na 3,3 litru benzínu na 100 km.

Prodej hybridů v Česku se za letošních deset měsíců roku zvýšil meziročně o 70 procent na 6610 vozů.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na začátku října hovořil o tom, že v roce 2030 bude jezdit v Česku 250.000 elektromobilů. Doplnil, že je třeba urychlit budování potřebné infrastruktury. "Mělo být (v roce 2030) 25.000 veřejných nabíječek. Musíme to urychlit, protože povolení pro jednu nabíječku trvá rok a půl," řekl.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky