Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přijímací zkoušky na vysoké školy by mohly být 15 dnů po otevření škol

školství
školství
Foto: Pixabay

Přijímací zkoušky na vysoké školy by se mohly konat prezenčně nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy by je ale měly mít možnost organizovat i na dálku, podobně jako státní zkoušky. Vyplývá to z návrhu zákona, který dnes na návrh ministerstva školství schválila vláda. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Školy by podle úpravy také mohly prodloužit akademický rok a mohly by studentům odpustit poplatky za příliš dlouhé studium. Předpis musí ještě posoudit Parlament.

Vzhledem k nejistému termínu otevření škol některé vysoké školy již avizovaly, že budou muset zkoušky posunout. O termínech přijímacích zkoušek rozhoduje každá vysoká škola sama. Podle platného zákona je musí vyhlásit s alespoň čtyřměsíčním předstihem. To by ale v současné situaci mohlo působit potíže. Zvláštní zákon by proto měl umožnit lhůtu zkrátit na 15 dnů.

"Pro ministerstvo je zcela klíčové, aby současný stav umožnil flexibilní fungování vysokých škol a měl co nejmenší negativní dopady na uchazeče o studium a studenty," uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO). Uchazeči by měli mít možnost skládat přijímací zkoušky také na dálku prostřednictvím internetu. Pokud by škola trvala na prezenční formě zkoušky, neměl by být její termín dřív než 15 dnů po znovuotevření škol. Úprava by měla platit jen pro tento rok.

Vzhledem k tomu, že letos není zatím jasný ani termín maturit, navrhlo ministerstvo, aby mohli uchazeči o studium předložit maturitní vysvědčení až po zápisu. Měli by ho dodat nejpozději do 30 dnů od zahájení akademického roku 2020/2021.

Maturitní zkoušky by se dle jiné mimořádné úpravy, která je již platná, měly konat 21 dnů po znovuotevření škol. Pokud se ale školy neotevřou do 1. června, zkoušky na maturitním vysvědčení nahradí průměr známek z posledních tří vysvědčení střední školy.

Státní zkoušky na VŠ a obhajoby disertačních prací by se dle vládou schváleného návrhu mohly by se konat i přes internet. Podmínkou je, aby šlo o komisionální zkoušení. Pokud by se státnice nemohly uskutečnit ani na dálku, měly by být po otevření škol. Školy by navíc měly mít možnost akademický rok prodloužit.

Úprava, která dle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky, vznikala ve spolupráci s vysokými školami, řeší také prodloužení stipendií či odpuštění poplatků za nadstandardní dobu studia. Doba od 1. března do 31. srpna by se v této souvislosti neměla do studia započítávat. Akademické senáty by navíc dle návrhu mohly jednat a hlasovat na dálku.

Školy jsou kvůli šíření koronaviru zavřené od 11. března do odvolání. Plaga minulý týden uvedl, že předpokládá jejich otevření v druhé polovině května. Rozhodovat bude ministerstvo zdravotnictví dle vývoje koronavirové epidemie.

Témata:  školství Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy