Učitelé se staví skepticky k návrhu, podle kterého by se po znovuotevření škol mohli žáci vrátit do lavic s rouškami. ČTK to dnes sdělila předsedkyně sdružení Učitelská platforma Petra Mazancová. Podle ní by nošení roušek ve škole narušovalo normální fungování výuky i přestávek. Děti by se například nemohly bezpečně nasvačit či napít. Pokud by stát na nošení roušek ve školách trval, měl by zajistit jednorázové, řekla. Ministr školství Robert Plaga (ANO) na dotaz ČTK uvedl, že je nyní předčasné mluvit o konkrétních opatřeních.
Podle Mazancové má dnes většina učitelů a dětí k dispozici pouze podomácku vyrobené roušky, které je možné bezpečně používat jen omezený čas, nikoli při celodenním pobytu ve škole. "Rodiny by musely roušky denně prát, což nelze ohlídat. Problém by byl i u sociálně slabých rodin či v rodinách se špatnou hygienou. Mohlo by to vést k tomu, že by byly ze vzdělávání vyloučeny děti rodin, které nejsou schopny zajistit denně čisté roušky," uvedla Mazancová.
Pokud podle ní stát chce, aby se společnost koronavirem promořila, mohly by jít děti do škol třeba i bez roušek. V opačném případě by podle ní měl školám dodat pro děti i učitele jednorázové roušky, ve kterých se lidé tolik nezadýchávají a dá se lépe mluvit. Mazancová upozornila na to, že v červnu mohou být už letní teploty. Řadě škol přitom chybí klimatizace.
"V tuto chvíli je podle mého názoru předčasné bavit se o konkrétních opatřeních," řekl Plaga ČTK. Zopakoval, že se drží plánu ministerstva zdravotnictví, podle kterého by se školy mohly otevřít v druhé polovině května. "Vyjádření ohledně zdravotnických opatření a podmínek, za jakých budou naše školy fungovat, očekávám od ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo školství ve spolupráci s řediteli a učiteli bude samotnou proveditelnost těchto opatření bedlivě připomínkovat," dodal. Již dříve Plaga podobně jako náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že děti by se do škol mohly vrátit třeba i s rouškami.
Podle Mazancové tento návrh zahrnuje řadu nedomyšlených věcí. "Děti budou v kolektivu pořád, tak je třeba otázka, jak třeba pak budou jíst svačiny," uvedla. Nejasné je také to, jak by se měly nákaze bránit učitelé ve starším věku nebo s chronickými nemocemi, pro které může být koronavirus nebezpečný.
Není podle ní také jasné, zda by školy zvládly zajistit výuku při otevření před definitivním ústupem epidemie, pokud se někteří učitelé za těchto podmínek odmítnou vrátit. Už dříve měly často potíže s nedostatkem kvalifikovaných pedagogů.
Učitelé podle Mazancové vnímají, že otevření škol je důležité kvůli pracujícím rodičům školáků na prvním stupni a kvůli přijímacím zkouškám na střední školy. Jinak by ale podle ní mohla výuka pokračovat online. Mnoho škol se podle ní v tomto režimu již "zajelo". Podobně se nedávno vyjádřil také předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.
V případě povinného nošení roušek ve školách by pro ně podle Mazancové musel stát zajistit několik milionů roušek každý všední den. Pokud by děti měnily roušky každé dvě hodiny a chodily i do družiny, potřeboval by jich jeden žák kolem pěti kusů denně. V ZŠ je kolem 953.000 žáků.
Ani rodiče nesouhlasí s návrhem ministerstva, aby se děti vrátily v květnu do škol a po celé vyučování a následně v družině musely mít roušky. Počet nemocných stále roste. V dětském kolektivu se nemoci šíří nejrychleji.Školáci ráno jezdí do škol přeplněnými autobusy, mladší děti by roušky ztratily hned v šatně, namítá mnoho rodičů. Jak by byl zajištěn pitný režim, stravování, dodržování dezinfekce rukou, ptají se další rodiče.
Témata: školství, Koronavirus COVID-19, Robert Plaga
Související
6. listopadu 2024 10:25
7. října 2024 20:17
10. září 2024 12:59
10. září 2024 10:30
7. září 2024 6:34
3. září 2024 12:57