Poslance dnes čeká debata o otevření obchodů

Poslanci budou dnes na návrh Pirátů diskutovat o otevření obchodů, které jsou uzavřené kvůli protikoronavirovým restrikcím. Podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) není opatření vydané ministerstvem zdravotnictví v souladu s takzvaným pandemickým zákonem.

Poslanecká sněmovna
reklama

"Epidemická situace není závislá na tom, zda bude, nebo nebude uzavřen maloobchod," uvedl Ferjenčík. V souvislosti s pandemickým zákonem upozornil na čtvrteční verdikt Nejvyššího správního soudu, podle kterého je třeba rozlišovat mezi zákazem, omezením a stanovením podmínek provozu.

Ferjenčík chce, aby Sněmovna uvedla, že maloobchod V Česku byl a zůstává uzavřen nejdéle v celé Evropě, "čímž dochází k jeho faktické likvidaci". Dolní komora by měla podle jeho návrhu upozornit na to, že uzavření maloobchodu je protiprávní a neodpovídá zněním pandemického zákona.

K návrhům usnesení patří i výzva vládě k okamžitému otevření maloobchodu a většiny služeb při stanovení rozumných provozních protiepidemických opatření. Kabinet by měl podle návrhu také zvýšit náhrady podnikatelům tak, aby kvůli vládním restrikcím nebyly likvidovány jinak zdravé firmy.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky