Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslance dnes čeká debata o otevření obchodů

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Poslanci budou dnes na návrh Pirátů diskutovat o otevření obchodů, které jsou uzavřené kvůli protikoronavirovým restrikcím. Podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) není opatření vydané ministerstvem zdravotnictví v souladu s takzvaným pandemickým zákonem.

"Epidemická situace není závislá na tom, zda bude, nebo nebude uzavřen maloobchod," uvedl Ferjenčík. V souvislosti s pandemickým zákonem upozornil na čtvrteční verdikt Nejvyššího správního soudu, podle kterého je třeba rozlišovat mezi zákazem, omezením a stanovením podmínek provozu.

Ferjenčík chce, aby Sněmovna uvedla, že maloobchod V Česku byl a zůstává uzavřen nejdéle v celé Evropě, "čímž dochází k jeho faktické likvidaci". Dolní komora by měla podle jeho návrhu upozornit na to, že uzavření maloobchodu je protiprávní a neodpovídá zněním pandemického zákona.

K návrhům usnesení patří i výzva vládě k okamžitému otevření maloobchodu a většiny služeb při stanovení rozumných provozních protiepidemických opatření. Kabinet by měl podle návrhu také zvýšit náhrady podnikatelům tak, aby kvůli vládním restrikcím nebyly likvidovány jinak zdravé firmy.

Témata:  poslanecká sněmovna obchody Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy