Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie zasahovala v Evropském parlamentu. Důvode, je „ruské vměšování" skrze Voice of Europe

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Podle belgické tiskové agentury prohledali vyšetřovatelé kancelář asistenta europoslance Evropského parlamentu kvůli vyšetřování ruského vměšování. Europoslanci údajně dostávali peníze za šíření proruské propagandy.

Podle agentury Reuters provedli belgičtí vyšetřovatelé ve středu razii v domě a kanceláři asistenta europoslance, který je podle prokurátorů podezřelý z významné role při šíření ruské propagandy. Tento incident se stal před volbami do Evropského parlamentu.

„Existují náznaky, že daný zaměstnanec Evropského parlamentu sehrál v tomto projektu významnou roli,“ uvedla agentura. Jméno asistenta ani europoslance nebylo zveřejněno.

Informační portál pod drobnohledem

Policejní zásah byl součástí vyšetřování možného „ruského vměšování“, při kterém byli členové Evropského parlamentu oslovováni a placeni za šíření ruské propagandy. To bylo prováděno prostřednictvím zpravodajské služby Voice of Europe (Hlas Evropy).

Web byl analyzován letos v březnu, poté, co české zpravodajské služby odhalily existenci Moskvou financované sítě šířící proruskou propagandu prostřednictvím Voice of Europe (Hlasu Evropy).

Získané peníze byly použity mimo jiné na financování kampaní politiků zapojených do případu před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. Voliči ve 27 zemích Evropské unie půjdou k urnám od 6. do 9. června, aby zvolili 720 poslanců Evropského parlamentu.

Evropský parlament se zatím nevyjádřil k probíhajícím událostem. Nicméně, podle mluvčího, EP plně spolupracuje s vyšetřovateli a soudními orgány. V této souvislosti byl umožněn přístup do kanceláře.

Evropská unie v pondělí uvalila sankce na Voice of Europe (Hlas Evropy), registrovaný v České republice, a na dva s ním spojené podnikatele - Artema Marczewského a Wiktora Medvedčuka. Rada EU uvedla, že web aktivně šíří dezinformace o Ukrajině a propaguje „prokremelské falešné narativy".

Voice of Europe (Hlas Evropy) zveřejnil článek, ve kterém „kategoricky odmítl" kroky EU proti webu.

Témata:  Evropský parlament EU

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy