Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet čekajících na vakcínu je možné si ověřit na webu

očkování
očkování
Foto: Pixabay

Lidé si mohou nově na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zjistit, kolik lidí čeká na termín k očkování proti covidu-19 na jimi vybraném očkovacím místě. Informace byla dnes uveřejněna na twitterovém účtu Chytré karantény. Už dříve podobný web vytvořili nadšenci z Laboratoře otevřených dat, ukazuje i odhady volných míst a dostupných vakcín. V Česku se očkuje od 27. prosince a dosud zdravotníci podali přes 902.000 dávek vakcín tří výrobců.

Lidé mohou u každého očkovacího centra  v nemocnici (ZDE) vidět tři údaje. Prvním je počet osob, které na daném místě čekají na možnost vybrat si termín očkování. Druhým udává průměrný denní počet lidí, kteří SMS zprávu o tom, že si mohou termín zarezerovovat dostanou. Třetím číslem je celkový počet osob, které už zdravotníci na konkrétním místě naočkovali.

Laboratoř otevřených dat, která je společným pracovištěm Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze a firmy Profinit, navíc tyto čekající na termín očkování dělí podle věkových skupin nebo uvádí, zda jde o zdravotníky nebo učitele. U každé skupiny tak uvádí také týdenní úspěšnost, tedy podíl počtu lidí, kteří už získali termín, k celkovému počtu registrovaných.

Data čerpá z otevřené datové sady ÚZIS. Web, který má denně přes 10.000 přístupů, vytvořili Marek Sušický a Jan Staněk. "Když jsme se s kolegou v lednu snažili získat očkovací termíny pro příbuzné, zjistili jsme, že není kam se podívat na přehled volných míst," uvedl v tiskové zprávě v pondělí Sušický.

K očkování proti covidu-19 se mohou zdravotníci, učitelé a senioři nad 70 let hlásit prostřednictvím registračního systému na webu. Nejprve musí každý zájemce zadat číslo svého mobilního telefonu, na který dostane číselený kód. Po jeho zadání na web je umožněna registrace, nutné je zadat osobní údaje a vybrat preferované očkovací centrum. Učitelé ještě zadávají svůj unikátní kód od zaměstnavatele.

Až bude mít očkovací centrum volný termín, upozorní zájemce pomocí další SMS. Pak má termín pro přihlášení rezervovaný na 72 hodin, tedy na tři dny. Termín pro druhou dávku dostane automaticky. Pokud na SMS s termínem registrovaný nezareaguje, dostane ji ještě dvakrát a pak je mu registrace zrušena.

Témata:  očkování

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy