Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O život letos přišlo nejméně 49 novinářů, dalších 390 je ve vězení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Kvůli své práci přišlo letos o život nejméně 49 novinářů, dalších zhruba 390 je ve vězení. Ve své výroční zprávě to dnes uvedla mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, která hájí svobodu sdělovacích prostředků. Nejnebezpečnější je pro novináře Sýrie a Mexiko, kde od začátku roku zahynulo kvůli své práci po deseti novinářích. Pět jich přišlo o život v Afghánistánu, čtyři v Pákistánu a tři v Somálsku.

Z novinářů, kteří přišli o život, jich bylo 31 cíleně zavražděno. Ostatní zemřeli při výkonu povolání například ve válečných oblastech nebo při nehodách. Všech 49 novinářů a spolupracovníků médií zahynulo ve své domovině, 46 z nich byli muži.

Loni ve světě při výkonu své práce zemřelo dokonce 80 novinářů. Nejvíce z nich podle výroční zprávy, která pracuje vždy s daty do 1. prosince, přišlo o život v Afghánistánu (15), Sýrii (11) a v Mexiku (devět). Mezi zavražděnými novináři byl loni i Slovák Ján Kuciak.

Zatímco počet novinářů, kteří při své práci zemřeli, letos o něco klesl, zvýšil se počet těch, kteří skončili za mřížemi. Loni Reportéři bez hranic napočítali 348 vězněných novinářů, letos už 389. Za profesionální novináře organizace označuje 235 z nich, dalších 137 jsou takzvaní občanští novináři, kteří se snaží informovat o dění na sociálních sítích, a 17 je spolupracovníky médií.

Téměř polovina z vězněných jde na konto Číny (120), Egypta (34) a Saúdské Arábie (32). "Vysoká čísla vězněných novinářek a novinářů v Číně, Egyptě a Saúdské Arábii jsou dokladem toho, jak tyto režimy dále zesilují represi," uvedl Michael Rediske z německé pobočky Reportérů bez hranic.

V Číně je mezi vězněnými asi 40 procent takzvaných občanských novinářů, kteří se navzdory tvrdé cenzuře snaží přes sociální sítě šířit nezávislé informace. Řada z nich patří k ujgurské menšině, kterou Peking podle západních médií i neziskových organizací tvrdě utlačuje. V Egyptě a Saúdské Arábii je zase většina vězněných novinářů za mřížemi, přestože nebyli odsouzeni nebo dokonce ani obžalováni.

Reportéři bez hranic ve své zprávě kritizují také Turecko. Počet novinářů za mřížemi tam sice klesl na 25, členská země NATO ale i tak patří ke státům s největším počtem novinářů vězněných kvůli své práci. Navíc jsou novináři v Turecku podle mezinárodní organizace vystaveni justiční svévoli.

Téměř 60 novinářů mezinárodní organizace nyní registruje jako unesených, nejvíce z nich v Sýrii (30), Jemenu (15) a Iráku (11). Především v Sýrii jsou někteří unesení novináři nezvěstní už několik let, a není tak vůbec jasné, jestli jsou ještě naživu.

Témata:  Noviny, tisk novinář

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy