Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Noční bouřky zaměstnaly hasiče i energetiky, popadané stromy zastavily vlaky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Velmi silné bouřky, které se v sobotu večer a v noci vyskytovaly na jihu a severovýchodě Česka, zaměstnaly hasiče i energetiky. Hasiči zaznamenali v souvislosti s bouřkou více než tisícovku výjezdů.

Omezené dodávky elektřiny mělo ráno přes 30.000 odběratelů, nejvíce v Jihočeském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Zemědělskému družstvu z Kokor na Přerovsku poničila bouřka doprovázená silným větrem a deštěm zhruba desetinu rozlohy chmelnic, škoda je odhadována nejméně na 25 milionů korun. Popadané stromy komplikovaly i provoz na železnici, ráno byla podle Správy železnic doprava na hlavních koridorech stabilizovaná kromě tratě z Českých Budějovic na Linec. Bouřky v sobotu postupovaly do Česka z Bavorska, z jihu Čech pak na severovýchod.

Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, evidovala ráno v Jihočeském kraji a na Vysočině více než 17.000 odběrných míst bez elektřiny a společnost ČEZ asi 16.000, nejvíce na Karvinsku, Frýdecku-Místecku a Olomoucku. Nejčastější příčinou poruch je poškozené vedení elektřiny po pádu stromů. "Jedná se o potrhané vodiče a izolátory," řekl Šperňák.

Bouřku podle meteorologů doprovázaly silné nárazy větru. Stanice Byňov na Českobudějovicku a Český Krumlov - Přísečná naměřily přes 90 kilometrů za hodinu. "Vyskytly se ale i nárazy patrně větší v lokálních downburstech, které se ale do staniční sítě 'netrefily'," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na síti X (dříve twitter). Intenzivní srážky postihly zejména oblasti jižních Čech a Vysočiny. Lokálně napršelo za 30 minut až 40 milimetrů, některé stanice, například Černovice na Pelhřimovsku a Hluboká nad Vltavou na Českobudějovicku, měly celkově i přes 70 milimetrů srážek. "Kroupy větších rozměrů alespoň prozatím nebyly nikde zaznamenány," dodali meteorologové.

Následkem srážek se na některých tocích zvýšila hladina až na druhý stupeň povodňové aktivity. Druhý povodňový stupeň stále platí v Tučapech na Táborsku na Černovickém potoku. Nad ránem platil i na Blanici u Blanického mlýna, nyní už je hladina v normálu. Na Vysočině se na druhý stupeň dostala Želivka v Čakovicích na Pelhřimovsku, ale i tam už hladina klesla, kolem 10:00 tam platil první povodňový stupeň.

Hasiči vyjížděli v souvislosti s večerní a noční bouřkou k více než tisícovce událostem, od večera do dnešních 07:00 zaznamenali 1101 technických pomocí. Je to téměř trojnásobek dlouhodobého denního průměru všech výjezdů. Hasičský záchranný sbor ČR to uvedl na síti X (dříve twitter). Nejvíce hasiči zasahovali v souvislosti s bouřkami v Jihočeském kraji, na Vysočině a v krajích Moravskoslezském a Olomouckém.

V Jihočeském kraji hasiči do rána vyjížděli k 550 zásahům spojených s počasím, nejčastěji se jednalo o odstraňování popadaných stromů. V Moravskoslezském kraji evidovali na 200 zásahů. Ve Studénce na Novojičínsku například vítr poškodil střechu bytového domu. "Tři lidé museli opustit byty v horních patrech, hasiči ze dvou z nich odčerpali vodu," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Velitel zásahu si na místo následně povolal speciální kontejner s prostředky pro nouzové zastřešení, kterým hasiči objekt provizorně přikryli, dodal.

V Olomouckém kraji bouřka zničila zemědělskému družstvu z Kokor na Přerovsku zhruba desetinu rozlohy chmelnic. "Stále ještě objíždíme chmelnice a zjišťujeme škody způsobené noční bouřkou. Budou činit nejméně 25 milionů korun, spadlo nám přes 20 hektarů konstrukcí," řekl ČTK předseda ZD Kokory Vladimír Lichnovský, podle kterého chmel z poškozené části chmelnic už nebude možné sklidit. ZD Kokory je se svými 193 hektary chmelnic největším producentem chmele v kraji, ve kterém je evidováno přibližně 600 hektarů chmelnic.

Drážní hasiči vyjížděli ke třem desítkám událostí, nejčastěji to byly popadané stromy, poškozené trakční vedení nebo zaplavené kolejiště. "Většinu problémů se nám podařilo vyřešit v průběhu noci. Někde omezení stále přetrvává," uvedla Správa železnic (SŽ) na síti X (dříve twitter). "Aktuálně je stále porušené trakční vedení na trase z Českých Budějovic do rakouského Lince, předpoklad obnovení je dnes ve 20:00," řekl ČTK mluvčí SŽ Jan Nevola. S poruchou zabezpečovacího zařízení se potýkají také v Zábřeze na Moravě, tam ale není provoz přerušen, jen omezen. Se zpožděním vlaků musí podle mluvčího počítat i cestující na Ostravsku. Správa doporučuje cestujícím sledovat provoz vlaků na webu.

Témata:  počasí bouřky

Související

Aktuálně se děje

22. října 2024 10:41

Chcete získat informace z registru dlužníků? Buďte obezřetní

Spotřebitelé by měli být obezřetní, chtějí-li získat informace z registru dlužníků. Provozovatelé těchto registrů často slibují detailní informace o stavu dluhů, ale mnohdy poskytnou neúplný přehled, za který si spotřebitel přesto připlatí. Jak se vyhnout zbytečným výdajům a kde získat spolehlivé informace? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy